Advertisement

Euro, Çin'in Avrupa tahvilleri alacağına ilişkin spekülasyon sayesinde dolar ve yen karşısında 1 haftanın en hızlı değerlenmesini kaydetti.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, Financial Times'ta yer alan bir haberde Avrupa İstikrar Mekanizması (EFSF) Başkanı Klaus Regling'in, Çin'in mekanizmanın Haziran'da ihraç edeceği Portekiz tahvillerinden satın alabileceğini yazmasının ardından 16 önemli para biriminin 11'i karşısında değer kazandı. Avustralya doları ise şirket yatırımlarının ilk çeyrekte beklentileri aşması üzerine değerlendi.

Royal Bank of Scotland Group Plc.'nin Döviz stratejistlerinden Greg Gibbs, EFSF Başkanı'nın Çin'in önümüzdeki ay çıkarılacak tahvillerle ilgilendiği yönündeki açıklamasının euroyu desteklediğini belirtti.

Euro, dolar larşısında 1.4088'den 1.4150'ye çıktı. Euro/Dolar , 23 Mayıs'ta 1.3970 dolar seviyesinden 17 Mart'tan bu yana en düşük düzeyini kaydetmişti. Euro, yen karşısında ise yüzde 0.4 değerlenmeyle 115.87'e yükseldi. Dolar/Yen ise 81.97'den 81.88'e geriledi.

Geçtiğimiz günlerde İsviçre frangı karşısında rekor düşük seviyelere gerileyen euro, frank karşısında da yüzde 0.3 değerlendi ve 1.2327'ten işlem gördü.

Financial Times'ın EFSF Başkanı Regling'i referans alarak yazdığı haberinde, Çin Hükümeti dahil Asyalı yatırımcıların Portekiz'in kurtarma fonu tahvillerine büyük katkı sağlayabileceğine yer verildi. Regling, "Çin'in net bir şekilde ilgilendiği görülüyor" dedi.