Advertisement

Yendeki zayıflama, petrol ve bakır fiyatlarında ise artış kaydedilmesinin etkisiyle Nikkei 225 Endeksi 3 haftanın en büyük değerlenmesini yaşadı.

Japan Petroleum Exploration Co. ham petrol fiyatlarının 10 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaşması ve aracılık şirketlerinden birinin şirketin notunu yükseltmesi üzerine yüzde 4.8 tırmandı. Dünyanın 1 numaralı fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., hisse geri alımı planını açıklamasının sonrasında yüzde 5.5 yükseldi. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., Deutsche Bank AG'nin şirket için alım tavsiyesini yenilemesi üzerine yüzde 1.2 değer kazandı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 artışla 9,558.63 puana çıkarak, 2 Mayıs'tan bu yana en hızlı değerlenmesine yöneldi. Topix Endeksi ise yüzde 1.1 kazança 827.05 puana ulaştı.

Paranın riskli varlıklara yönelmesini piyasanın çabuk fiyatladığını ve bunun ekonomide yüksek emtia fiyatlarına ilişkin oluşan endişenin önüne geçtiğine dikkat çeken Tokyo'daki Chuo Mitsui Asset Management'ın genel müdürü Naoteru Teraoka, emtia talebinin orta uzun vadede gelişen ülkelerde süreceğini belirtti.

Standard&Poor's 500 Vadeliler Endeksi bugün yüzde 0.3 yükseldi. S&P 500 Endeksi ise dün emtia hisselerinde görülen rallinin etkisiyle yüzde 0.3 değerlenerek 1,320.47 seviyesine çıkmıştı.