Advertisement

Petrol ve bakır fiyatlarındaki yükseliş, yatırımcıları ham madde üreticilerinin hisselerine yönlendirdi; MSCI Asya Pasifik Endeksi bu ayın en iyi performansını kaydetti.

Dünyanın en büyük ikinci maden şirketi Rio Tinto Group yüzde 1.6 değerlendi. Rio Tinto'nun en büyük rakibi BHP Billiton Ltd. da Deutsche Bank AG'nin temel kaynakların ağırlığını yükseltmesi ve BHP Billiton'ı en iyi seçeneklerin arasına yerleştirilmesiyle yüzde 1.6 oranında prim yaptı. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., hisselerini geri alma planı sayesinde yüzde 5.5 tırmandı. Japon ofis araçları üreticisi Ricoh Co., istihdamda kesintiye gideceğini açıklamasının ardından yüzde 5.5 yükseldi.

Yükselen emtianın hisse senedi piyasalarında likiditenin azalacağına ilişkin endişeleri gevşettiğini söyleyen Tokyo'daki Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yatırımcılarından Mitsushige Akino, ancak ABD'de ekonominin bozulduğu sinyalini veren ekonomik raporlar sebebiyle hisse senetlerindeki kazançların sınırlı olacağını belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 değerlenmeyle 132.66 puana yükselerek, 28 Nisan'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti ve 20 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Endeks önceki 3 haftada Yunanistan'daki borç krizinin kötülemesi, Japon ekonomisindeki yavaşlama ve ABD'den gelen olumsuz verilerin etkisiyle değer kaybetmişti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.77; Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.5; Çin Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.5 değer kazandı. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi de yüzde 1 yükseldi.