Advertisement

Asya piyasalarında hisse senetleri, emtia grubundaki yükselişlerin küresel ekonomik toparlanmanın yavaşlamakta olduğu endişelerini azaltması ile birlikte değer kazandı. Bu yükselişle birlikte, gösterge endeks son beş haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi. Euro ise dolar ve yen karşısında yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 15:00'te yüzde 1.6 yukarıda seyrediyordu. Endekste düşen bir hisse karşılığı üç hisse değer kazandı. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükselirken, Euro Stoxx 50 Endeksi de aynı oranda bir çıkış gerçekleştirdi. Petrol fiyatları son iki haftanın en yüksek seviyesine yükselirken,  bakır fiyatları üçüncü günde de yükseldi. Buğday fiyatları yüzde 1.3 prim yaptı. ABD Hazine tahvilleri ikinci gün üst üste düştü. Euro dolar karşısında yüzde 0.7 yükselerek 1.4180 dolar seviyesine çıkarken, Güney Kore won'u dolar karşısında yüzde 1.2 artarak 1,088.40 seviyesine çıktı.

Ham madde üreticilerinin hisse senetleri, Goldman Sachs Group Inc.'nimn emtia grubunda yükseliş olacağı tahmininin ardından, Deutsche Bank AG'nin de bakır fiyatlarının muhtemelen artacağını kaydetmesi sonrası değer kazandı. Veriler, Güney Kore'de Tüketici Güveni endeksinin son üç ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Öte yandan, bugün açıklanacak olan verinin ABD ekonomisinin önce açıklanandan daha hızlı büyümesini göstermesi bekleniyor. Asyalı yatırımcılar, Portekiz ve İrlanda'yı kurtarmak için dün AB tarafından satılan 4.75 milyar euroluk (6.7 milyar dolar) tahvilin yüzde 16'sını satın aldı.

Şanghay'da Kingsun Investment Management & Consulting Co.'dan fon yöneticisi Dai Ming, "Sıçrama yapan emtia fiyatları, talebin halen sürdüğünü gösteriyor ve yatırımcılara küresel ekonominin halen iyi durumda olduğunu anlatıyor" dedi ve "Hisse senetleri bir miktar aşırı satım durumunda ve değerlemeler düşük" şeklinde değerlendirmede bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki 10 grubun tümü yükseldi ve bu durum, endeksin 21 Mart'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeden yükselişe geçmesine neden oldu. Kore'de Kospi Endeksi Citigroup Inc. ve Credit Suisse Group AG'nin bu endeksin son kayıplarından sonra sıçrama yapacağı tahmininde bulunmalarının ardından yüzde 2.8 yükseldi. Japonya'da Nikkei Endeksi yüzde 1.5 yükselirken, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.5'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.