Advertisement

Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti öncülüğünde yükselen Asya paraları, bölgenin büyüme ve faiz avantajının denizaşırı ülkelerdeki kaynakları çekeceğine ilişkin iyimserliğin etkisiyle değer kazandı.

Bu hafta açıklanan raporlar, Güney Kore'de Tüketici Güveninin 3 ayın zirvesine çıktığını ve Tayland'ın da ilk çeyrekte bu yılın en hızlı büyümesini kaydettiğine işaret etti. Güney Kore, Tayland, Hindistan, Çin, Endonezya, Filipinler, Malezya ve Tayvan bu yıl faiz artışına gitti. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 23 Mayıs'ta Avrupa'daki borç krizinin bölge varlıklarının talebini düşüreceğine yönelik endişelerin etkisiyle 2 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 1 değerlenmeyle 1,090.20'ye çıkarken, Malezya ringgiti de yüzde 0.7 primle 3.0415 seviyesine yükseldi. Tayvan doları ise yüzde 0.5 artış kaydederek ABD doları karşısında 28.876'ten işlem gördü.

Asya ülkelerinin faiz artışlarını sürdürdüğünü, büyüme rakamlarının da diğer bölgelerden daha iyi olduğunu hatırlatan Bangkok Bank Plc.'nin forex traderlarından Disawat Tiaowvanich, Avrupa'daki krizden kaynaklanan belirsizliklerdne ötürü risk iştahının henüz tam olarak geri dönmediğine dikkat çekti.

Hindistan ve Endonezya'da faizler sırasıyla yüzde 7.25 ve 6.75 olarak seyrederken, faiz oranları ABD ve Japonya'da yüzde 0.25 ve altında bulunuyor.

IMF'nin Nisan ayındaki tahminlerine göre Asya'daki gelişmekte olan ülkelerin 2011'de yüzde 8.4; dünya genelindeki gelişmiş ekonomilerin ise yüzde 2.4 büyüyeceği öngörülüyor.

İlk çeyrekte Tayland yüzde 3, Malezya yüzde 4.6, Tayvan yüzde 6.6 ve Singapur yüzde 8.3 büyüme kaydederken, ABD yüzde 2.3, Euro Bölgesi yüzde 2.5 büyüdü. Japon ekonomisi ise ilk çeyrekte yüzde 1 küçüldü.