Advertisement

Çin hisseleri, emtia fiyatlarındaki yükselişin küresel endişeleri gevşetmesiyle bu hafta ilk artıda gününü tamamladı.

Çin'in en büyük bakır ve petrol üreticileri Jiangxi Copper Co. ve PetroChina Co. yüzde 1'in üzerinde değer kazandı. Industrial and Commercial Bank of China Ltd., China Securities gazetesinin, nakit azlığının merkez bankasının munzam karşılıkları artırma ihtimalini düşürdüğünü yazması üzerine bu haftanın en büyük sıçramasını yaptı. China Southern Airlines Co. ise havayolu şirketlerine yakıt sürşarjlarını artırma izni verilmesi üzerine değerlendi.

Yeniden yükselişe geçen emtia fiyatlarının talebin varlığına ve yatırımcılara ekonominin iyi durumda olduğuna işaret ettiğini belirten Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticisi Dai Ming, hisselerin bir miktar yüksek satış gördüğünü, değerlemelerin ise hâlâ düşük olduğunu söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,754.43 puana yükseldi. Endeks son 5 günde yüzde 4.6 düşüş kaydetmişti. CSI 300 Endeksi ise yüzde 0.4 değerlenmeyle 3,001.79 seviyesine çıktı.

Şanghay Endeksi bu yıl merkez bankasının 2010 Ekim'inden bu yana 11 kez yaptığı munzam karşılık artışlarının ve 4 politika faizi artışının etkisiyle yüzde 1.8 geriledi.