Advertisement

Sırbistan resmi kaynakları, düzenlenen operasyonda Bosnalı Sırpların askeri lideri Ratko Mladiç'in yakalandığını doğruladı.

Alınan bilgiye göre, Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesince 16 yıldır aranan Mladiç'in yakalanmasına yönelik Sırp istihbaratının çalışmalarının ardından özel polis birlikleri, Zrenyanin kenti yakınlarında Lazarevo köyüne operasyon düzenledi. Operasyonda ''Milorad Komadiç'' sahte kimliğini kullanan Ratko Mladiç yakalandı.

Sırbistan gizli servisi BIS de Ratko Maldiç'in, beş saat önce Sırbistan'da sahte kimlikle tutuklandığını doğruladı.

Mladiç'in yakalanması üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in, devlet başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı.

Bu arada, Mladiç'in yakalanması Bosna-Hersek'te heyecanla karşılandı.

Ülke genelindeki televizyonlar haberi flaş olarak verirken, Mladiç'in sorumlu tutulduğu Bosna-Hersek'teki katliamlar ile ilgili arşiv görüntülerini yayımlamaya başladı.


-AVRUPA KOMİSYONU: MLADİÇ'İN YAKALANMASI, SIRBİSTAN'IN AB ÜYELİĞİNİ İSTEDİĞİNİ GÖSTERİYOR

Avrupa Komisyonu, Sırbistan polisinin Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemekle aranan dönemin Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç olduğundan şüphelenilen bir kişiyi tutuklamasıyla ilgili olarak, bunun Sırbistan'ın AB üyeliğini istediğinin göstergesi olduğunu bildirdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü, "tutuklanan kişinin, gerçekten Mladiç olabileceğine inanmak için tüm nedenlere sahip olduklarını" belirterek, yine de Sırbistan yönetiminin bunu doğrulamasını beklediklerini kaydetti.

Sözcü, bu kişinin Mladiç olduğunun doğrulanması durumunda, "Sırbistan'ın tarihiyle ve halkıyla uzlaşmanın önemini anladığını ve somut biçimde Avrupa yolunda ilerlemek istediğine karar verdiğini düşüneceklerini" dile getirdi.

Sırbistan İçişleri Bakanlığından bir yetkili, Sırbistan'da tutuklanan kişinin fiziksel olarak Mladiç'e benzediğini, bunu doğrulamak için DNA analizi yaptıklarını açıklamıştı.-BM GENEL SEKRETERİ: ULUSLARARASI ADALET İÇİN TARİHİ GÜN


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, savaş dönemi Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç'in yakalanmasını, ''uluslararası adalet için tarihi gün'' olarak nitelendirdi.

Ban, UNESCO'nun Paris'teki merkezinde yaptığı açıklamada, Mladiç'in yakalanmasının ''suçluların cezasız kalmasına son verme arzusu konusunda bir ilerleme anlamına geldiğini'' belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban, Mladiç'in yakalanması nedeniyle Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile hükümete teşekkür etti.