Advertisement

Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği (TÜÇSİAD) tarafından iki ülke yatırımcılarını ve iş adamlarını bir araya getirmek amacıyla iş forumu düzenleniyor.

İlki, 2-3 Haziran 2011 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek forumun, ikincisinin Çin'de yapılması ve geleneksel hale getirilmesi hedefleniyor.

TÜÇSİAD tarafından yapılan açıklamada, dernek olarak, ''bu ilk dev buluşmayla 21. yüzyılın ipekyolu olma hedefinde ilk adımın atılmak istenildiği'' belirtildi.

Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin 2000'den bu yana düzenli bir gelişim gösterdiği ifade edilen açıklamada, üst düzey ziyaretlerle ilişkilerin daha da sağlamlaştığı, ikili anlaşmaların ülkelerin gelecekte daha karlı ortaklıklara imza atacağını gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, ''Her ne kadar ilişkiler gelişmekte olsa da ikili ticaretteki dengesizlik, coğrafi uzaklık, lojistik ve taşımacılık alanında etkili anlaşmaların yapılmamış olması, bilgi eksikliği ve güvensizliğe dayalı ticari anlaşmazlıklar, iki ülkenin ticari ilişkilerinde en göze çarpan sorunlar olarak görünmektedir'' değerlendirmesine yer verildi.

Üye sanayici ve iş adamlarıyla müzakereler, Türkiye–Çin arasındaki ikili ticaret rakamlarının analizleri ve ortak yatırım potansiyelinin değerlendirilebilmesi bağlamında iş forumunu, ''maden, gıda, inşaat-müteahhitlik hizmetleri ve enerji'' olmak üzere dört ana sektörde yapmaya karar verildiği belirtildi.

Bu alanlardaki potansiyele ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı açıklamada, sektörler itibariyle katılması beklenen firmalar da sıralandı.

Açılışına, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng'in katılması beklenen iş forumu, İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel'de yapılacak.

Kapat