Advertisement

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, ''Ankara-Sivas yüksek hızlı tren çalışmalarımız devam ediyor'' dedi.

Soluk, Sivas Sanayici ve İşadamları Derneği yönetimi ve üyeleriyle Kadıköy Büyük Kulüp'teki kahvaltıda bir araya geldi. Soluk, yaptığı konuşmada, hava ve deniz ulaşımındaki gelişmelere işaret etti.

2003 yılında 8.5 milyon olan iç hatlar yolcu trafiğinin 2010 yılında 50 milyon 500 bine, 25 milyon olan dış hatlar yolcu trafiğinin de 52 milyona çıktığını hatırlatan Soluk, inşası devam eden sekiz havaalanı olduğunu söyledi.

Denizcilikte de önemli gelişmeler kat edildiğini anlatan Soluk, 56 tersanenin inşasının devam ettiğini, liman inşaatlarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını, İzmir'deki Çandarlı limanının temelinin atıldığını da belirtti.

Soluk, 1946-2003'de inşa edilen demiryolunun 945 kilometre olduğunu anımsatarak, Marmaray projesinin temelinin atılmasıyla birlikte Türkiye'de demiryollarının yeniden ivme kazandığını ifade etti.

O tarihten bu yana 1076 kilometre demiryolu yapıldığını, 5700 kilometre demiryolunun yenilendiğini belirten Soluk, konuşmasında Sivas'ın raylı sistemin merkez noktası olacağını da dile getirdi.

''Ankara-Sivas yüksek hızlı tren çalışmalarımız devam ediyor'' diyen Soluk, ancak Ankara-Sivas arasındaki Elmadağ'ın sıkıntı yarattığını, bu nedenle Sivas yüksek hızlı tren çalışmalarının coğrafi koşullar nedeniyle gecikmemesi için projeyi üçe ayırdıklarını anlattı.

Soluk, 2010 yılında bakanlık olarak Sivas'a 748 milyon liralık yatırım yaptıklarını da ifade etti.

Sivas'ın artık dünyanın her yerinden ulaşılabilir hale geldiğini de belirten Soluk, böylece Sivas'ta üretilen bir malın rahatlıkla diğer bölgelere taşınabildiğini söyledi.

Bakanlık olarak okullara bilgi teknoloji sınıfları kurduklarını da belirten Soluk, Sivas'taki okullara da bunu yaptıklarını anımsattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de Sivas'ın ''marka şehir'' olması için altyapının var olduğunu dile getirerek, Sivas'a yapılacak yatırımların bir plan dahilinde olması için çalışmalarda bulunduklarını anlattı.

Sivas'ın hızla geliştiğini ve kentte güzel şeyler yapıldığını, yapılmaya da devam edildiğini ifade eden Erdem, Sivas'a ikinci bir üniversite kurulmasının da konuşulduğunu söyledi.

Toplantıya, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, milletvekili adayları Sabahat Akkiraz ve Osman Poyraz ile çok sayıda Sivaslı iş adamı ve sanayici katıldı.

Kapat