Advertisement

Euro Bölgesi'ne varlık talebinin, borç krizine ilişkin endişeler sebebiyle artması sonucunda euro, dolar karşısında 3 gündür ilk kez değer kaybetti.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, Yunanistan Başbakanı George Papandreou'nun muhalefet tarafından reddedilmesine rağmen yeni kemer sıkma politikaları için bastıracağını söylemesinin ardından euro, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında geriledi. Yeni Zelanda doları ise ülkenin ticaret fazlasının Nisan'da beklentileri ikiye katlaması üzerine ABD doları karşısında en yüksek seviyesini kaydetti.

Avrupa'daki çevre ülkelere ilişkin sorunların hâlâ endişe kaynağı olduğunu hatırlatan Tokyo'daki Sumitomo Trust&Banking Co.'nun forex işlemleri müdürü Osao Iizuka, bu belirsizliğin euroya baskı yaptığına dikkat çekti.

Dolar karşısında 1.4319'dan 1.4288 seviyesine geri çekilen euro, yen karşısında da 115.67'den 115.49'a düştü. Dolar/Yen paritesi ise 80.80'den 80.82'ye düştü. Parite 27 Mayıs'ta 80.70 seviyesine gerileyerek 16 Mayıs'tan bu yana en düşük düzeyini kaydetmişti.

ABD piyasaları bugün resmi tatil sebebiyle kapalı olacak.

Kapat