Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile dün Yunanistan'a daha fazla yardımı görüşen Juncker yaptığı açıklamada, IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) görevlilerinden oluşan Troyka heyetinin, bu ülkenin 110 milyar euroluk kurtarma paketinin koşullarını yerine getirip getirmediğine ilişkin raporu beklediklerini ifade etti.

''Onların nihai kararını bekliyoruz. Onların tutumu, bizim tutumumuzu kısmen belirleyecek, bu yüzden çok erken. Yunanistan'ın sorununu ay sonuna kadar çözmeye çalışacağız'' diyen Juncker, Yunanistan'ın borcunun topyekun yeniden yapılandırılmasının bir seçenek olmadığını kaydetti.

Bu arada Troyka heyetinin Yunanistan ile ilgili gözden geçirme raporunu iki gün içinde tamamlaması bekleniyor.

Yunanistan'da çalışmalarını sürdüren Troyka heyeti, tasarruf önlemlerinin uygulanmasını ve 110 milyar euro yardım karşılığında devlet varlıklarının özelleştirilmesi çalışmalarını inceliyor.

Heyetin sunacağı raporda, Yunanistan'ın bütçe açığını azaltmak için yeni tasarruf önlemleri ve gelecek yıllarda mali açığın kapatılmasına yardımcı olması için devlet ve şirketlerin varlıklarının nasıl özelleştirileceğinin anlatılacağı belirtildi.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Gertrude Tumpel-Gugerell, ECB'nin Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılması konusundaki güçlü muhalefetini gevşetmeyeceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Stark ile ECB Yönetim Kurulu üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Jose Manuel Gonzalez-Paramo, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasının, Lehman Brothers'ın çöküşünden daha fazla zarar verebileceğini söylemişlerdi.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Lorenzo Bini Smaghi ise borçların yeniden yapılandırılmasının, Yunanistan'ın bankacılık sisteminin idam cezası olacağını ifade etmişti.

''Korku senaryoları konusunda konuşmak istemiyorum'' diyen Tumpel-Gugerell ise borçların yeniden yapılandırmasının Euro Bölgesi'nin saygınlığına ve Avro Bölgesi'nde yatırımcı güvenine kalıcı zararı olacağı uyarısında bulundu.