Advertisement

(A.A) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Geçen sene Kasımdan itibaren artık sıkılaştırmaya başlıyoruz dedik ve bankaların munzam karşılıklarını artırdık, şu anda 40 milyar liranın üzerinde bir mevduat Merkez Bankasına zorunlu bir şekilde park edilmiş durumda'' dedi.

Babacan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜRSİAD) tarafından düzenlenen ''2011 Ekonomik Öngörüler'' konulu panelde yaptığı konuşmada, kamu maliyesi açısından Türkiye'nin şu anda pek çok Avrupa ülkesinin ve diğer pek çok gelişmiş ülkenin daha ötesinde performans ortaya koyduğunu söyledi.

Sağlam bankacılık sektörü ve sağlam kamu maliyesinin, Türkiye'nin küresel finansal krizden hem az etkilenmesini hem de krizden en hızlı şekilde çıkmasını sağladığını ifade eden Babacan, şöyle devam etti:

''Geçen sene yüzde 8,9'luk büyüme rakamı elde ettik. Türkiye bu yıl nereden baksanız Avrupa'nın en hızlı gelişen, kalkınan ekonomisi olacak.

Avrupa ve ABD merkez bankalarının harıl harıl karşılıksız para bastığı bir dönemde biz geçen sene Kasımdan itibaren artık sıkılaştırmaya başlıyoruz dedik. Bankaların munzam karşılıklarını artırdık. Şu anda 40 milyar liranın üzerinde bir mevduat Merkez Bankasına zorunlu şekilde park edilmiş durumda. Geçen sene baktık sadece tüketici kredileri 43 milyar artmış. Güven ortamı var ama halkımız bir yandan daha henüz kazanmadığı 43 milyarı bankadan kredi çekip harcamış. Burada fren yapma ihtiyacı açıkçası doğdu.''

Babacan, ayrıca 12 Eylül 2010'da yapılan referanduma değinerek, bu referandumda halkın yüzde 58'lik bir kısmının, ''Türkiye'de artık siyaset tarzının değişmesini istiyorum. Artık vesayet rejimleri dönemini kapatmak istiyorum. Darbe korkusu, riski, tehdidi bu memlekette istemiyoruz'' dediğini ifade etti.