Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresinin 36 milyar 551 milyon 886 bin 881 lira alacağı yapılandırdığını bildirdi.

Bakan Şimşek, Batman'da düzenlediği basın toplantısında, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kesin sonuçlarını açıkladı.

Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında 6 milyon 32 bin 972 adet dosyanın yapılandırıldığını, bu kapsamdaki alacak tutarının da 36 milyar 551 milyon 886 bin 881 lira olduğunu bildirdi.

Bakan Şimşek, Sosyal Güvenlik Kurumuyla (SGK) birlikte yapılandırılan toplam tutarın 58 milyar 300 milyon lira olduğunu kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak üzere 5 milyon 112 bin 334 başvurunun alındığını belirterek, başvuruların 1.6 milyonunun motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası gibi alacaklar için, 302 bin civarındakinin de kredi ve yurtlar kurumu gibi kurumların alacakları için olduğunu bildirdi.

Bakan Şimşek, Batman'da düzenlediği basın toplantısında, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kesin sonuçlarını açıkladı.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi üzerinden 986 bin 852 adet elektronik başvuru yapıldığını ifade eden Şimşek, kanun kapsamında 6 milyon 32 bin 972 adet dosyanın yapılandırıldığını belirtti.

Yapılandırılan toplam alacak tutarının ise 36 milyar 551 milyon 886 bin 881 lira olduğunu kaydeden Şimşek, ''Bu rakamlar sadece Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaları yansıtıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yürüttüğü çalışmaların sonuçlarıyla birlikte 58,3 milyar liralık bir alacak yapılandırıldı'' diye konuştu.

Bakan Şimşek, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak için en fazla başvurunun kesinleşmiş alacaklara yönelik yapıldığını belirterek, kesinleşmiş alacaklar için 4 milyon 441 bin 265 mükellefin başvurduğunu, 4 milyon 772 bin 339 dosyanın düzenlendiğini ve 25 milyar 147 milyon 192 bin 455 lira alacağın yapılandırıldığını söyledi.

Şimşek, başvuran mükelleflerin yaklaşık 1.6 milyonunun motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası gibi borçlar için kanundan yararlandığını ve 1,9 milyar liralık alacağın yapılandırıldığını kaydetti.-''MALİYE BAKANLIĞI, SANKİ BİR ÖZEL SEKTÖR HİZMETİNİ PAZARLIYORMUŞCASINA ÇALIŞTI''-Bakan Şimşek, kanunun etkin ve verimli şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde çeşitli tarihlerde düzenlenen toplantılarda kanunun uygulayıcısı olan vergi dairesi müdürlerinin bilgilendirildiğini anlattı. Şimşek, sivil toplum örgütlerinin de işbirliğiyle 81 ilde kanunun tanıtımına yönelik 250'den fazla konferans, panel ve seminer düzenlendiğini söyledi.

Basın ve yayın organları aracılığıyla yürütülen tanıtım kampanyasıyla uygulama süresi boyunca anunun güncel tutulmasının sağlandığını ifade eden Şimşek, alışveriş merkezlerinde tanıtım stantlarının açıldığını ve mükelleflerin bilgilendirildiğini belirtti.

''Ankara'da bir alışveriş merkezinde açılan stantta kendimde bulundum ve mükelleflerle birebir görüştüm'' diyen Şimşek, amaçlarının kanunun getirdiği olanakları mükelleflere, vatandaşlara mümkün olduğunca tanıtmak ve geniş katılım sağlamak olduğunu ifade etti. .

Şimşek, bastırılan 1 milyon broşürün vergi dairesi müdürlükleri ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla mükelleflere ulaştırıldığını, tanıtım kapsamında hazırlanan 50 binden fazla afişin bilboard, mega board ve outdoor tv'ler aracılığıyla 24 ilde ve Ankara, İstanbul, İzmir havalimanlarının iç ve dış hat terminallerinde sergilendiğini anlatarak, şunları söyledi:

''Herhalde bundan kaynaklansa gerek, Almanya'dan son günde gece saat 22.30'da başvuru oldu ve onu da işleme aldık. Vergi iletişim merkezimiz aracılıyla yaklaşık 200 bin vatandaşımızın bu süreçte soruları cevaplandırıldı. Kanunun uygulanmasına yönelik hazırlanan her türlü mevzuat, internet aracılığıyla kullanıcıların bilgisine sunuldu. Başvuru süresi içinde gerek merkez, gerek taşra teşkilatımızı yapılan yazılı başvurular süratli bir şekilde cevaplandırıldı. Başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden de alınması, ödeme planlarının ilgililerin talep ettikleri şekilde elektronik postayla veya tercih ettikleri adreslerine gönderilmesi sayesinde vergi dairelerine bizzat gitme mecburiyeti olmadan, kanundan yararlanma imkanı tanındı.

Şöyle bir anekdot var, 31 Mayıs son gün gece 23.58'de bir vatandaşımız İstanbul'da kendisi İzmir mükellefi ve şahsen Ümraniye'deki vergi dairesine geldi. Yani bitimine iki dakika kala şahsen vergi dairesine gelen bir mükellefimiz oldu.''

Bakan Şimşek, bugün için 10 bankayla yapılan anlaşma çerçevesinde, yapılandırılan alacakların kredi kartıyla ödenmesi imkanının sağlandığını ve vergi tahsil anlaşması bulunan bankalar tarafından 6 bin 111 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan tutarların nakden tahsilatının da başlatıldığını bildirdi.

Maliye Bakanlığının sanki bir özel sektör hizmetini pazarlıyormuşcasına proaktif bir şekilde çalıştığını ve çok kaliteli bir tanıtım kampanyasını başarılı şekilde yürüttüğünü kaydeden Şimşek, kanundan yararlanmak üzere 5 milyon 112 bin 334 başvurunun alındığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında ilk başvuruyu Şanlıurfa'dan aldıklarını belirtirken, son başvuruyu da 31 Mayıs gecesi saat 23.58'de, 2 dakika kala İstanbul Ümraniye'den, İzmirli bir mükelleften aldıklarını bildirdi.

Şimşek, Batman TPAO tesislerinde kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması uygulama sonuçlarını açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin yeniden yapılandırmada ilk ve son başvurunun ne zaman ve nerede yapıldığını sorması üzerine, ilk başvuruyu Şanlıurfa'dan aldıklarını, Kanunun yayımlandığı ilk gün özel usülsüzlük cezası olan 160 liralık borç için başvurulduğunu bildirdi.

Son başvuruyu da 31 mayıs gecesi saat 23.58'de İstanbul'da, İzmirli bir mükelleften aldıklarını anlatan Şimşek, o gece vergi dairelerinin, saat 24.00'e kadar açık olduğunu 2 dakika kala bu mükellefin motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili Ümraniye'den şahsen başvuruda bulunduğunu söyledi.

Yapılandırmadan elde edilecek gelirin nerede kullanılacağına ilişkin bir soru üzerine de Şimşek, bu kaynağı esas itibariyle Türkiye'nin borçlarının azaltılmasına kullanmayı doğru bulduklarını ifade etti.

Kaynağın, Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak, AR-GE gibi, altyapı yatırımları gibi konularda da kısmen kullanılmasının gündeme gelebileceğine işaret eden Şimşek, şöyle devam etti:

''Yani Türkiye'nin uzun vadeli geleceğini iyileştirecek, rekabet gücünü artıracak, üretken kapasitesini artıracak alanlara da kısmen kullanılabilir diye bir kapıyı açık bırakıyoruz. Esas itibariyle Türkiye'nin istikrarı için çok önemli olan, risk priminin aşağıya düşmesi için çok önemli olan borç azaltılmasında kullanılmasını biz doğru buluyoruz.''

Yapılandırılan rakamın bugünkü sonuçları ile dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı rakamlar arasındaki farklılığın neden kaynaklandığının sorulması üzerine Şimşek, başvuruları posta yoluyla da kabul ettiklerine dikkat çekti.

Bu rakamların henüz nihai rakamlar olmadığına işaret eden Şimşek, bazı dosyalara ilişkin çalışmaların devam ettiğini, bugün itibariyle ifade edilen rakamların ise ellerindeki son rakamlar olduğunu söyledi.

Şimşek, yapılandırma rakamlarının son şeklini almasının Temmuz ortasını dahi bulabileceğini ifade etti.-''CARİ DÖNEM İNCELEMELERİNE YOĞUNLAŞACAĞIZ''Bundan sonraki sürece ilişkin bir soru üzerine de, ''biz mükelleflerimizle beyaz bir sayfa açtık'' diyen Şimşek, bu fırsattan, mükelleflerin önemli bir kısmının başvurarak, yararlandığını söyledi.

Kendilerinin bundan sonra cari dönem incelemelerine yoğunlaşacaklarını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

''Denetim kapasitemizi artırdık, Hem teknolojik altyapıyı iyileştirdik hem personel anlamında çok ciddi takviye aldık, geçen sene çok önemli düzeyde personel alımı yaptık. buna ek olarak denetimde koordinasyon sistemini iyileştirdik. Şimdi kaynaklar çok daha iyi kullanılıyor. Varolan insan kaynağı, teknolojik imkanlar çok daha iyi şekilde kullanılıyor. Tabi ki önümüzdeki dönemde biz bütün mükelleflerimizden kazandıkları oranda makul düzeyde vergi toplamak için denetimlerimizi yaygın ve yoğun şekilde devam ettireceğiz.

Vergi aslında 74 milyonun hakkıdır. Bu hakkı zamanında ve doğru bir şekilde ödemek yerine getirmek bir anayasal ödevin de ötesindedir. Bütün bu okulları, 14 bin km'lik duble yolu, yüzlerce hastaneyi, özürlümüze bu kadar imkanın sağlanmasını bu kadar güzel hizmet kaynak gerektiriyor. Bunları biz borçlanma ile yapamayız.''

Şimşek, Türkiye'nin borçlanmasını daha düşük düzeyde tutup, mümkün olduğunca kamu harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle idame etmenin, onlarla finanse etmenin kendilerinin tercihi önceliği olduğunu vurguladı.

Bundan dolayı da önümüzdeki dönemde vergiyi tabana yayacaklarını belirten Şimşek, ''Bunda başarılı olacağız. Vergi tabana yayıldığı ölçüde zaten düşük olan vergi yükü daha da düşecek'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''İleriye baktığımızda Türkiye'nin görünümü; olumlu, pozitif dinamikleri olan, muhtemelen önümüzdeki dönemde çok çok daha büyük oranlarda küresel yatırım çekecek bir ülke'' dedi.

Küresel yatırımların artmasıyla birlikte, cari açığın finansmanına ilişkin kaygılar kısmen azalacağını belirten Şimşek, alınan makro ekonomik tedbirlerin, para politikası tedbirlerinin, sıkı bütçe uygulamalarının da cari açığı azaltacağına inandığını söyledi.

Şimşek, Batman TPAO tesislerinde kamu alacaklarının yeniden yapılandırma uygulama sonuçlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin seçimler sonrası ekonomide krize girileceği yönünde bazı iddialar ve yorumlar bulunduğunu belirtmesi üzerine Şimşek, bu yorumların zamanlamasının manidar olduğunu, Türkiye'nin makro ekonomik temellerinin hiçbir dönemde olmadığı kadar sağlam olduğunu söyledi.

Dünya petrol fiyatlarından kaynaklanan önemli bir cari açık problemi ile karşı karşıya kalındığını ifade eden Şimşek, bu cari açık probleminin de iyi yönetildiğini belirtti.

Bundan sonraki döneme ilişkin görünüm itibariyle ise kendisinin bunun bir sorun oluşturacağına inanmadığını ifade eden Şimşek, seçime giden bir ülkede, bütçe açığının yılın ilk 4 ayında yüzde 85 azaldığını, bunu görmemezlikten gelmenin ciddi bir çaba gerektirdiğini belirtti.

Türkiye'nin kamu borç stokunun, milli gelire oranının bugün itibariyle yüzde 40'ın altında olduğuna işaret eden Şimşek, bu anlamda Avrupa Birliği Maastricht kriterinin çok çok altında olunduğunu bildirdi.

Türkiye'nin borç dinamiklerinin, ülkenin kamu mali dengelerinin son derece olumlu seyir izlediğini vurgulayan Şimşek, ''bütün bu aşırı ısınma hikayelerine rağmen, enflasyon tek hanededir ve hedeflerle şu anda paralel gitmektedir. En son açıklanan enflasyon rakamı son 41-42 yılın en düşük rakamıydı'' dedi.

Türkiye'de büyümenin güçlü bir seyir izlediğini belirten Şimşek, ülkenin en hızlı büyüyen ilk 3 ülke arasında olduğunu, bu büyümenin de yılın ilk yarısında da çok güçlü şekilde devam ettiğini ve bunun istihdam yarattığını kaydetti.-CARİ AÇIK KONUSU-İstihdam yaratan bir büyümenin Türkiye'deki büyünmenin güçlü bir şekilde devam edeceğinin de en güçlü teminatı olduğunu ifade eden Şimşek, kamu finansman dengelerinin de son derece olumlu olduğunu bildirdi.

Cari açık konusunda da Türkiye'de 60 milyar doların üzerinde bir cari açığın söz konusu olduğunu belirten Şimşek, bunun önemli ölçüde artan enerji faturasından kaynaklandığını söyledi.

Petrol fiyatlarının 2002 yılında 23-24 dolar civarındayken, bugün 110-120 dolarlardan bahsedildiğine işaret eden Şimşek, ülkenin petrol ve doğalgaz faturasında da bu şekilde ciddi bir artış olduğunu kaydetti.

''2002 yılında biz 9,5 milyar dolarlık enerji ithalatı yaparken, bu sene bu fiyatlarla muhtemelen 50 milyar dolarlık bir enerji ithalatı yapacağız'' diyen Şimşek, burada kısa vadede yapılacaklarının sınırı olduğunu belirtti.

Uzun vadede de ne yapılması gerekiyorsa hükümetin bunu yaptığını belirten Şimşek, HES, rüzgar santrali, nükleer ve diğer yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarında yapılan yoğun çalışmalar olduğunu kaydetti. Türkiye'de cari açık konusunda çözümün belli olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

''Biz ülke olarak katma değeri yüksek ürünlere geçeceğiz. Bilgi yoğun teknoloji yoğun ürünlere geçeceğiz bunu da başaracağız, ben buna inanıyorum. Savunma sanayide bunu başardık. Bugün Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarının yüzde 50'si yerli imkanlarla temin ediliyor. Bunda bizim hükümetin başlattığı ARGE çalışmaları önemli rol oynamıştır.

Türkiye yavaş yavaş, ciddi bir şekilde bilgi yoğun teknoloji yoğun ürünlere geçiyor. Bu kar marjı yüksek ürünlerle birlikte ben inanıyorum ki ileriki yıllarda bu cari açık çok çok daha idare edilebilir bir noktaya gelecek. Hatta uzun vadede Türkiye fazla veren ülkelere arasında bile girebilecektir. Kısa vadede biz bunu idare edebiliyoruz mu? Evet. İç talebin yavaşlatılması için tedbir aldık mı? Evet. Bu tedbirler çalışmaya başladı mı? Evet. Bu tedbirlerin tam olarak çalışmaya başlaması zaman alacak mı? Evet.''

Şimşek, para politikasının çalışması için zamana ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Bakan Şimşek, kendilerinin bu ülkenin makro ekonomik dengelerinin iyileştiğine, var olan sorunların da çözümüne yönelik çok güzel çözümlerin geliştirildiğine inandıklarını da ifade etti.-TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU NEDEN YUNANİSTAN'LA AYNI DÜZEYDE?-Ekonomik göstergelerin iyi gitmesine rağmen, Türkiye'nin kredi notunun neredeyse Yunanistan'la paralel gittiğinin belirtilerek, bir not artışı beklentisi olup olmadığının sorulması üzerine Şimşek, kredi kuruluşların son krizdeki performansının ortada olduğunu belirtti.

Ak Parti hükümeti döneminde Türkiye'nin kredi notunun 4 kademe arttığına işaret eden Şimşek, bunun neredeyse 1990 yılların başındaki ilk kredi notu verildiği döneme gelindiği gösterdiğini söyledi.

Bir çok ülkede kredi notu düşerken, Türkiye'nin kredi notunun arttığına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin bütçe dengeleri, istihdam büyüme gibi dünyadan bir çok hususta pozitif anlamda ayrıştığını kaydetti.

Bunun da kredi derecelendirme kuruluşları nezdinde bir miktar itibar gördüğünü ifade eden Şimşek, ''Önümüzdeki dönemde bu istikrarın devam etmesi halinde yapılacak yeni reformlarla, Türkiye ekonomisinin bütün şoklardan, bütün stres testlerinden başarılı bir şekilde geçtiği de ortada, cari açık sorunun da iyi yöneteceği ortada, ben kredi notunun önümüzdeki dönemlerde artacağına inanıyorum'' dedi.

Yunanistan'ın AB üyesi bir ülke ve Avro bölgesinde olduğuna işaret eden Şimşek, ''Bunun getirdiği bir takım imkanlar var. Komşumuzla ilgili fazla yorum yapmak istemiyorum. Niye notumuz aynı derseniz, muhtemelen en büyük sebep AB üyesi ülke olması'' şeklinde konuştu.-''ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE CARİ AÇIK AZALACAK''-Türkiye'nin gerçekten bütün bu zor koşullara, global anlamda problemli bir dış şartlara rağmen durumunun iyi gittiğini belirten Şimşek, ileriye bakıldığında da Türkiye'nin görünümünün olumlu, pozitif dinamikleri olan, muhtemelen önümüzdeki dönemde çok daha büyük oranlarda küresel yatırım çekecek bir ülke olacağını söyledi.

Küresel yatırımların artmasıyla birlikte, cari açığın finansmanına ilişkin kaygıların kısmen azalacağına inandığını belirten Şimşek, ''Aldığımız makro ekonomik tedbirlerin, para politikası tedbirlerinin, sıkı bütçe uygulamalarının da cari açığı azaltacağına inanıyorum. Zaten Merkez Bankamız da dördüncü çeyrekten itibaren cari açığın azalacağını söylüyor. Bizim de gördüğümüz resim o paralelde'' diye konuştu.