Advertisement

Bugün ABD'de açıklanacak olan fabrika sipariş ve ilk işsizlik başvuruları verileri öncesinde ABD'deki endeks vadelileri ufak bir değişiklik kaydetti. Endeks vadelilerindeki durgun seyir, S&P 500 Endeksi'nin de Çarşamba günü kaydetmiş olduğu sert düşüşü telafi etmesinin zor olacağına işaret etti.

Alcoa Inc.'in hisseleri Avrupa'da yukarıda seyretti. Juniper Networks Inc., şirketin üst yöneticilerinden birinin ekonomidekik zayıflığın performansı etkilediğini söylemesinin ardından dün değer kaybetti.

S&P 500'de yer alan Haziran vadeli endeks vadelileri, yüzde 0.2 artışla 1,314.7 puana çıktı. Benzer vadeli Dow Jones'taki endeks vadelileri ise yüzde 0.1 yükselişle 12,290 puandan işlem gördü. S&P 500 dün  yüzde 2.3 değer kaybetti ve endeks 29 Nisan'daki zrivesinden yüzde 3.6 oranında gevşedi. S&P 500'deki vadeli kontratların düşüşünde düşük istihdam ve imalat sanayi verileri etkili oldu.

Verilerin beklentileri tutturma ve altında kalma oranlarını takip eden Citigroup Economic Surprise Endeksi dün Ocak 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde kapandı.

Ashburton Ltd.'ın varlık yöneticilerinden Tristan Hanson, kısa vadeli zayıflığın sürmesi hâlinde, yılın ikinci yarısında iyi bir alım fırsatına dönüşebileceğini belirtti.