Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupa hükümetlerinin, bölge çapında bir ülke borç sorununu kontrol altına alabilmek için, 17 ülkeyi blok olarak temsil edecek bir maliye bakanlığı kurmayı düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Trichet, Almanya'nın Aachen kentinde yaptığı konuşmada, "Tek pazarlı, ortak para birimi olan ve tek bir merkez bankalı bir ekonomik bölgede, birliğin tek bir maliye bakanlığını tasarlamak çok mu cüretkar olur?" dedi. Trichet, ayrıca, Avrupa Birliği'ne, zararlı bir şekilde yanlış yola girmiş ülkelerin bütçe tedbirlerini veto etme gücü verilmesine taraftar olduğunu, ancak bunun için AB Anlaşmalarında değişiklik gerektiğini söyledi.

Euro'yu kuran Maastricht Anlaşması'nın mimarlarından biri olan Trichet, emekliliğe ayrılmadan birkaç ay önce ve Avrupalı yetkililer Yunanistan için diğer bir kurtarma paketi için hazırlıklar yaparken, bir para biriminin nasıl daha iyi yönetilebileceği konusundaki vizyonunu ifade ediyor. Geçen yıl, 110 milyar euroluk (159 milyar dolar) kurtarma peketi, yatırımcıların, üç yıllık daralma süreci ile birlikte Avrupa'nın en fazla borç yüküne sahip Yunanistan'dan kaçmasını önleyemedi.

İrlanda ve Portekiz de, ülkelerin bütçe açıklarını kontrol altına alamayacağı endişelerine bağlı olarak artan borçlanma maliyetlerinden dolayı Avrupa'dan yardım istemişti.