Advertisement

ABD Merkez Bankası ve Kongre'nin yavaşlamayı önlemek için kullanabileceği fazla bir finansal aracının kalmadığını belirten FX CEO'su John Taylor, ABD ekonomisinin liderlerinin zor bir 2012'yi önlemeyeceklerini iddia etti.

Taylor, 2007'deki krizin ardından uygulanan gevşek para politikaları ve teşvik paketlerinin sonlanmasıyla, ABD ekonomisinin ne olursa olsun soğuma dönemine gireceğini belirtti.

Bütçe açığının azaltılmasının taleplerin de azaltılması anlamına geleceğine dikkat çeken FX'in CEO'su, bütçe açığını azaltmanın kötü bir şey olmadığını, ancak bunun beraberinde resesyonu da sürükleyeceğini ifade etti. Taylor, “ne kadar fazla kesintiye giderseniz, o kadar kötü olacak” iddiasında bulundu.

2012'nin ABD için çok çetin bir yıl olacağını söyleyen Taylor, yeni bir resesyonun Cumhuriyetçiler'in seçimlerdeki şansını da artıracağına dikkat çekti. Taylor, Fed'in yeni parasal genişleme paketlerine yönelebileceğini, ancak bu politikaların geçmişte işe yaramadığı gibi, gelecekte de faydasız olacağını dile getirdi.

FX CEO'su, parasal genişlemelerle bankalara ve piyasalara pompalanan paranın kredi olarak verilmediğini belirtti. Taylor, bugüne kadar uygulanmış olan tahvil alım programlarının yalnızca şirket hisselerinin yükselmesine ve paranın deniz aşırı ülkelere kaçmasına sebep olduğuna da dikkat çekti.

Avrupa'nın da zor durumda olduğunu hatırlatan Taylor, ABD'nin kemer sıkma politikalarından başka seçeneğinin kalmadığını öne sürdü.