Advertisement

2010 Mayıs'ında AB ve IMF'den 110 milyar euroluk yardım paketi alan Yunanistan, bütçe açıklarını kısarak ulaşması gereken hedefleri tutturup tutturamadığına ilişkin Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF değerlendirmesi bugün belli olacak.

IMF, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Merkez Bankası görevlilerinden oluşan ve Yunanistan'da çalışmalarını sürdüren Troyka heyetinin, Atina'nın kurtarma paketinin koşullarını yerine getirip getirmediğine ilişkin raporunu bugün tamamlaması bekleniyor.

AB Maliye bakanları, tasarruf önlemlerinin uygulanması ve  devlet varlıklarının özelleştirilmesi konusunda Troyka  Heyeti'nin, hazırladığı raporu önümüzdeki hafta değerlendirecek.

Diğer yandan “Yunanistan'a yeni yardım için anlaşıldı” iddiasının basına yansıması da ortalığı hareketlendirdi.

Reuters'ın haberine göre ise üst düzey Euro Bölgesi yetkilileri, Yunanistan'a yönelik üç yıl vadeli yeni bir yardım program üzerinde prensipte anlaştı.

Buna göre yeni programın 2014 yılı ortasına kadar geçerli olacağı ve özel sektör yatırımcıların katılımlarını da içerdiği belirtilirken, yeni programın rakamsal büyüklüğü ise henüz netleşmedi.

Mevcut koşullarda piyasalardan borçlanma ihtimali kalmayan Yunanistan'ın toplam kamu borcu yaklaşık 341 milyar euro düzeyinde bulunuyor.

Borç ödemeleri nedeniyle 2013 sonuna kadar 91 milyar euro ilave kaynağa gerek duyan Yunanistan'ın bu sürede AB-IMFortak paketi ve kendi gelirleri dışında 62 milyar euroya ihtiyacı olduğu hesaplanıyor.