Advertisement

2012'de gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçiler'in adayı olmak için yarışacak isimlerden biri belli oldu. Massachusetts eyaleti eski valisi Mitt Romney, ABD başkanlığına aday olduğuna dair resmi açıklamayı, başkanlık yarışında ilk ön seçimlerin düzenleneceği New Hampshire eyaletinde yaptı.

Konuşmasında, Amerikalıların en öncelik verdiği konu olan ekonomi alanında ABD başkanı Barack Obama'ya sert eleştiriler yönelten Romney, Obama'nın, izlediği politikalarla ekonomik koşulları daha da kötü hale getirdiğini ve "ülkeyi başarısızlığa uğrattığını" öne sürdü.

Romney, istihdam kayıpları ve ev hacizlerinden sorumlu tuttuğu Obama'yı, federal harcamaları artırmakla da eleştirti, “artık bir serbest piyasa ekonomisi olmaktan çıkmamıza ramak kaldı” dedi.

Mitt Romney'nin başkan olması halinde “federal harcamaları, gayrisafi milli hasılanın yüzde 20'ya da daha azı seviyesinde tutacağı ve bütçeyi dengeleyeceği" sözünü verdi.

Mitt Romney, başkan olması halinde ilk işinin, istihdam yaratımında Amerika'yı tekrar bir numaralı konuma yerleştirmek olacağını vurguladı.

ABD'de bir önceki başkanlık seçimlerinde partisinin adaylık yarışını senatör John McCain'e karşı kaybeden Romney, şu anda Cumhuriyetçi Parti'nin olası adayları arasında yapılan anketlerde en ön sırada gidiyor.