Advertisement

Ekonomistler, ABD'de bugün açıklanacak olan tarımdışı istihdam beklentilerini aşağı yönlü revize etti. Son haftalarda ABD'den gelen ekonomik verilerin beklentilerin altında kalması ve yavaşlama sinyallerinin belirmesi, ekonomistlerin tahminlerini indirmesine neden oldu.

MarketWatch'un ekonomistleri, Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklayacağı Mayıs ayına ait istihdam rakamlarının 125 bin kişilik artışa işaret etmesini bekliyor. Bu haftaki olumsuz verilerin öncesinde ekonomistler, tarımdışı istihdam artışının 175 bin kişi olacağını öngörmüştü.

Ancak özel sektör istihdam raporları ve hem imalat sanayi PMI endeksi hem de fabrika siparişlerinin beklentilerin altında kalması, beklentileri de daha karamsar bir hâle getirdi.

Nisan ayında tarımdışı istihdamda 244 bin kişilik artışın kaydedildiği ABD ekonomisinin, Ocak-Nisan dönemi kişi bazında istihdam artışı ortalaması da 233 bin. Mayıs ayından beklenen 125 bin kişilik artış da bu sebeple ortalamanın çok altında kalıyor.

Yüksek benzin fiyatlarının tüketici harcamalarını azalttığını hatırlatan analistler, Japonya'daki depremin ardından arz zincirinde oluşan kırılmaların üretimi etkilediğini belirtti. ABD'de son aylarda kasırga ve sellere neden olan hava şartları da ülkenin sorunlarını derinleştiriyor.

Moody's Economy.com'un kıdemli ekonomistlerinden Ryan Sweet, tüm bu etmenlerin iş piyasalarında belirsizlikleri artırarak, işe alım kararlarını da etkilemiş olduğuna dikkat çekti.

Mayıs ayı tarım dışı istihdam verilerinde daha da karamsar bir tahmine sahip olan Sweet, istihdamda 80 bin kişilik artış öngördü.

Araştırma şirketi olan Şirket Yöneticileri Kurulu, yöneticilerin işe alım beklentilerinin Ekim 2009'dan bu yana ilk kez 2011'in ilk çeyreğinde düşüş kaydettiğini belirterek, beklentilerin yüzde 13 düştüğünü açıkladı.

Araştırma şirketinin araştırma müdürü Michael Griffin, şirket yöneticilerinin talep konusundaki güvenlerin azaldığını, maliyet baskısının da girdi maliyetlerinden ötürü yükseldiğini aktardı.

Uzun vadeli sorunların, geçici problemleri de daha kırılgan hâle getirdiğine dikkat çeken MFR Inc.'in başekonomisti Josh Shapiro, "eğer ekonomi sağlıkı olsaydı, bu geçici etmenler sorun olmazdı" dedi.