Advertisement

Asya piyasalarında, bugün açıklanacak olan ABD istihdam verileri öncesi, hisse senetleri satış ağırlıklı seyrederken, dolar yen karşısında son üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Metaller, bakırın iki günlük düşüşünü tersine çevirmesi ile birlikte değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:25'te yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Endekste yükselen üç hisse karşılığı yaklaşık beş hisse değer kaybetti. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düştü. Dolar yen karşısında yüzde 0.3 düşerek 80.69 yen seviyesine indi. Euro karşısında ise dolar son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Bakır, nikel ve çinko Londra'da en az yüzde 1.5 yükseldi. Petrol New York'ta erken saatlerde yüzde 0.5 yükseldikten sonra bir miktar gevşedi ve önceki kapanış seviyelerine geldi.

Bloomberg News'un araştırmasına göre, ABD'de tarım dışı istihdamın Mayıs ayında 165,000 artması bekleniyor. Bu, dört ay içinde en düşük rakamı işaret ediyor. Çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklenenden çok kötü çıkması ve imalat sanayi ve Tüketici Güveni endeksi verilerinin de ekonomik yavaşlamayı işaret etmesinin de etkisi ile, tarım dışı istihdam verisi için tahminler hafta başına göre yüzde 11 aşağı çekildi. Moody's, dün yaptuığı açıklamada, ABD'nin kredi notunu olası not indirimi için gözlem altına aldığını duyurdu.

Japonya'nın en büyük aracı kurmu Nomura Holdings Inc.'nin Tokyo ofisinden kıdemli stratejist Juichi Wako, "Yatırımcılar bugün beklemede kalıyor ve istihdam verilerini gözlüyor" dedi ve Son dönemde ABD'den zayıf ekonomik veriler geldi ve istihdam verileri bazı sorular yanıtlamaya yardımcı olacak" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dört hafta ard arda düştükten sonra, bu hafta başına göre fazla değişiklik göstermedi. Japonya'da Nikkei Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, yatırımcıların önümüzdeki aylarda enflasyonun gevşeyeceği beklentisine girmesiyle, yüzde 1 yükselerek bu haftaki zararlarını geri aldı.