Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak ve olumsuz gelmesi beklenen istihdam verilerinin öncesinde ve Japon Başbakanı Naoto Kan'ın güven oylamasını atlatmasının ardından Tokyo Borsası satış yoğunluklu bir gün daha geçirdi.

Kazançlarının yüzde 80'ini deniz aşırı ülkelerde elde eden Nissan Motor Co. yüzde 1 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük elektronik ihracatçısı Sony Corp. yüzde 0.3 düştü. Japonya'nın üçüncü büyük bakır üreticisi Mitsubishi Materials Corp., metal fiyatlarındaki gevşemenin etkisiyle yüzde 0.8 geriledi. Fukuşima'daki nükleer santralin operatörü Tokyo Electric Power Co. da yüzde 3.3 aşağıda seyretti.

Gün içinde kazançlarını yüzde 0.5'lere kadar çıkaran Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2'lik düşüşle 9,538.07 puandan işlem gördü. Endeks bugün ABD'den gelecek tarım dışı istihdam verilerinin son 4 ayın en düşük hızında ilerlediği yönündeki beklentinin etkisiyle kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Toyota Asset Management Co.'nun baş stratejisti Masaru Hamasaki, yatırımcıların ABD ekonomisi ve Japonya'daki siyasi karışıklardan ötürü endişeli olduğunu belirtti.