Advertisement

Araştırmaya göre, Fed'in yakında sıkılaştırma politikasına geçemeyeceğinin işareti olan büyümede yavaşlama işaretleri ve Avrupa'daki krizin yarattığı endişe ile altın daha da değer kazanabilir.

Bloomberg'in araştırmasında 17 trader, yatırımcı ve analistin 15'i yani %88'i külçe altın fiyatlarının önümüzdeki hafta artacağı yönünde görüş belirttiler. 1 analist fiyatlarda düşüş beklerken diğeri ise değişim beklemediğini belirtti. New York Comex'te ağustos teslimli altının onsu dün itibarıyle haftalık yüzde 1.1 düşüş göstererek 1.520.60 dolar seviyesini gördü. Fiyatlar 2 mayısta 1,577.40 dolarla tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Ekonomistler, ABD'de bugün açıklanacak olan tarımdışı istihdam beklentilerini aşağı yönlü revize etti. Son haftalarda ABD'den gelen ekonomik verilerin beklentilerin altında kalması ve yavaşlama sinyallerinin belirmesi, ekonomistlerin tahminlerini indirmesine neden oldu. MarketWatch'un ekonomistleri, Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklayacağı Mayıs ayına ait istihdam rakamlarının 125 bin kişilik artışa işaret etmesini bekliyor.

Fed bu ay QE2 diye anılan 600 milyar dolarlık tahvil alım programını bu ay sonlandırmayı planlarken, faiz oranlarını "fevkalade düşük" tutmayı uzatılmış bir periyoda yayıyor.

GoldCore'un yöneticisi Mark O'Byrne konuyla ilgili "İhtimal QE3 politikasında altın yeni bir rekor görecektir." yorumunda bulundu.

Euro bölgesinin borç krizi ile çalkalanmasından dolayı sterlin bazında külçe altın bu hafta tüm zamanların zirvesine çıkarken euro bazında altında geçtiğimiz hafta rekor kırdı.

Bloomberg'in 7 yıl önce başlattığı haftalık altın araştırmasında 365 haftalık tahminlerin 210'u yani yüzde 58'i isabetli oldu.