Advertisement

Çin'de enflasyonun önümüzdeki aylarda hız keseceği, dolayısıyla sıkılaştırma politikalarının da bir miktar gevşetileceğine ilişkin spekülasyon, Çin Borsasını 4 ayın en düşüğünden yukarı taşıdı.

Poly Real Estate Group Co., eski merkez bankası danışmanı Fan Gang'ın enflasyonun büyük ihtimalle bu ayın sonunda zirveye çıkacağını, ardından da gevşeyeceğini söylemesinin sonrasında imar şirketleri arasındaki yükselişe öncülük etti. Jiangling Motors Corp., geçtiğimiz ay araç satışlarının artış kaydetmesiyle otomobil üreticilerindeki değerlenmeye öncü oldu. Shanghai Chaori Solar Energy Science&TEchnology Co., China Securities Journal'ın hükümetin çifte güneş enerji jenerasyon kapasitesini planladığı haberi üzerine değer kazandı.

Şirket kazançlarının daha düşük bir oranda olmasına rağmen yükselmeye devam etmesi sebebiyle, endekste daha fazla düşüş için sınırlı bir alanın kaldığına değinen Haitong Securities Co.'nun analistelerinden Zhang Qi, "enflasyonun yılın ikinci yarısında en yüksek seviyeye ulaşağı yönündeki spekülasyon da piyasalar için iyi olacaktır" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 artışla 2,729.38 puana çıkarak, 25 Ocak'tan bu yana kaydettiği en düşük seviyeden sıçradı. Bu hafta yüzde 0.7 değerlenen endeks, son 2 ayın en büyük kazancını kaydetti. CSI 300 Endeksi ise yüzde 1.2 kazançla 2,990.18 puana ulaştı.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl 18 Nisan'da kaydettiği 5 ayın zirvesinden bu yana yüzde 11 değer kaybetti. Endeksteki düşüşte, merkez bankasının sıkılaştırma politikaları etkili oldu.