Advertisement

Yunanistan'da bir süredir çalışmalarını sürdüren Troyka Heyeti yaptığı yazılı açıklamada, "yapılan incelemeler sonunda, uygulanacak tasarruf ve kredi politikaları konusunda Yunan makamlarıyla heyet düzeyinde anlaşmaya varıldığını" belirterek, "bunların IMF ve Eurogroup tarafından onaylanması durumunda mali yardımın 5. taksidinin muhtemelen Temmuz ayı başında serbest bırakılacağını" bildirdi.

Varılan anlaşmada, "Atina'nın, özelleştirmeler konusunda bağımsız bir kurum oluşturulmasını, memur sayısında önemli azaltma yapılmasını, bazı kamu kuruluşlarının kapatılmasını, taşınmaz mallarla ilgili vergilerin artırılmasını ve vergi muafiyetlerinin azıltılmasını taahhüt ettiği" belirtilen açıklamada, bunların kesin olarak uygulanmasının, bütçedeki açığın azaltılmasına ve finans piyasasındaki istikrarın sürdürülmesine yardımcı olarak, sürdürülebilir kalkınma ve istihdamla ilgili koşulların oluşturulmasına ivme kazandıracağı ifade edildi.

Troyka açıklamasında ayrıca, Yunanistan'da son bir yıl içinde olumlu bazı gelişmeler kaydedildiği belirtilerek, elde edilen verilere göre, enflasyonda düşüş eğilimi gözlendiği ve yıl sonuna doğru ekonomide istikrarın sağlanarak ihracatın artmasının beklendiği ifade edildi.

Yerel bankalar konusuna da değinilen açıklamada, Yunan bankalarının genel anlamda "sağlıklı" olmaya devam ettiği, bu konuda Bütçe İstikrar Kasası'nın bir emniyet supabı olmayı sürdürdüğü bildirildi.

Ekonomik kalkınma programında belirtilen hedeflerin tutturulması için reformların hızlandırılmasına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Anlaşmaya varılan paket tedbirler temelinde, önümüzdeki haftalarda Yunanistan'ın ekonomik programının ne şekilde destekleneceği konuşulacak. Bu süreç tamamlandığında, IMF ve Eurogroup'un onayıyla yeni kredi dilimi muhtemelen Temmuz ayı başlarında serbest bırakılacak" ifadesi kullanıldı.

Kapat