Advertisement

Avrupa hisse senetleri, dün Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yeni bir tur parasal genişleme programı hakkında bir işaret evrmemesinin ardından, altıncı günde de düşüşünü sürdürdü. Hisse senetleri böylelikle, Mart ayından bu yana en uzun süreli düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri aşağı yönde hareket etti.

İngiliz hisse senetleri, Moody's Investors Services'in ülkenin "Aaa" olan kredi notunun, hükümetin bütçe kısıntısı hedeflerini tutturamaması durumunda risk altında olacağını açıklamasının ardından düşüşlerini hızlandırdı. BP Plc, OPEC'in petrol üretimini artıracağı spekülasyonları sonrası petrolde görülen düşüşlerin etkisi ile değer kaybetti. Almanya'nın en büyük kablo işletmecisi Kabel Deutschland Holding AG, tüm yıl için zarar açıklamasının ardından yüzde 5.3 değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.4'lük bir kayıp yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 düşerek, Londra saati ile 13:45'te 269.17 puana indi. Avrupa'nın gösterge endeksi, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 7.6 düştü ve hisse senetleri Nisan 2009'dan bu yana en düşük değerleme seviyelerinde. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 düştü.

Clariden Leu AG'nin Zürih ofisinden fon yöneticisi Matthias Fankhauser, "ABD'den daha iyi makro haberler gelene kadar, düzeltme bir süre daha devam edecek gibi görünüyor" dedi ve "Bernanke'nin söyledikleri hayalkırıklığı yarattı ve Moody's'in İngiltere'nin notunu düşürebileceği yolundaki uyarısı hisse senetleri üzerinde baskı oluşturdu. Zira bazı yatırımcılar bu haberlere göre işlem yapabilir"