Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, ekonominin yavaşlayacağı yolundaki endişelerin derinleşmesi ile birlikte düştü. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Şubat 2009'dan bu yana en uzun süreli düşüşünü gerçekleştiriyor.

Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. ve Alcoa Inc., daha düşük talep beklentileri ile birlikte, ham madde üreticilerinin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. ABD'nin en büyük giyim-kuşam mağaza zinciri Gap Inc., Barclays Plc'nin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 2.5 değer kaybetti. ABD'nin en büyük telefon şirketleri için network ekipmanları üreten Ciena Corp., beklenenden daha fazla zarar açıklamasının ardından yüzde 12 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 düşerek, New York saati ile 09:33'te 1,283.81 puana geriledi. Dow Jones Endeksi 6.13 puan ya da yüzde 0.1 geriledi ve 12,064.68 puana indi.

Fiduciary Trust'in Boston ofisinden Michael Mullaney, "Zayıf bir döneme geldik" dedi ve "Pozitif sürprizlerden ziyade negatif şoklara daha duyarlıyız. Hisse senedi pozisyonlarımızı azaltmadık. Halen, savunma durumundaki hisselere yöneliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, ekonominin yavaşlamakta olduğu yolundaki işaretlere bağlı olarak, beş gündür aşağı yönde hareket ediyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı açıklamada, ABD ekononomisinin "tedirgin edici biçimde" yavaş olduğunu söyledi.