Advertisement

Yatırımcıların ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyallerine ilişkin endişelerinin devam etmesi, ABD'deki hisseleri aşağı çekmeye devam ediyor. ABD Borsaları, Çarşamba gününkü kapanışlarında, 6. kez üst üste aşağıda kapandı. Standard&Poor's 500 Endeksi, Şubat 2009'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Dow Jones Endeksi dünkü seansında bazı kazançlar edinse de, günü yüzde 0.2 düşüşle 12,048.94 puanla sonlandırdı. 6 seanstır devam eden satış yoğunluklu seyir, Temmuz ayında güvenli hisselerde görülen düşüşü hatırlattı. ABD borsalarında güvenli görülen hisseler Temmuz'da 7 seans üst üste değer kaybetmişti.

Küresel büyüme ile yakın ilişkilendirilen finansal kuruluş ve Caterpillar Inc. gibi şirket hisseleri, piyasalardaki düşüşe öncülüjk etti. Caterpilaar ve Alcoa yüzde 1.8 değer kaybederken, American Express Co. da günü yüzde 1.6 kayıpla tamamladı.

ABD piyasalarındaki kayıpları sınırlayan hisseler ise Oppenheimer tarafından notu yükseltilen Verizon Communications Inc., Exxon Mobil Corp. ve Chevron Corp. oldu.

S&P 500 Endeksi Çarşamba gününü yüzde 0.4 düşüşle 1,279.56 puandan kapadı ve Şubat 2009'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. Endeks, düşüş trendinin başlangıcından bu yana yüzde 6.2 değer kaybetti. Endeks, Şubat 2009'daki kayıp döneminde toplamda yüzde 11 düşüş kaydetmişti.

S&P 500'de yer alan finansal sektör hisseleri de banka hisselerindeki yoğun satışların etkisiyle yüzde 1 geriledi.

Nasdaq Bileşik Endeksi de günü yüzde 1 aşağıda sonlandırdı.

ABD piyasalar Bej Kitap'ın açıklanmasının ardından bir miktar toparlanma kaydetse de, enerji hisseleri OPEC'in petrol üretimini sabit tutma kararının ardından geriledi.  

Piyasalarda endişenin hakim olduğunu hatırlatan Duncan-Williams Inc.'in yönetim kurulu başkan yardımcısı Jay Suskind, "bunun yalnızca geçici bir şey olmasını umuyoruz" dedi.