Advertisement

Bugün gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısında, Jean-Claude Trichet'nin önümüzdeki ay için faiz artışı sinyali vereceğine ilişkin spekülasyon üzerine euro, dolar karşısında 1 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar Endeksi, ekonomistlerin son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkmış olmasını bekledikleri ABD'nin dış ticaret açığı verilerinin öncesinde düştü. Yeni Zelanda doları, merkez bankasının önümüzdeki 2 yıl içinde faizlerin artması gerektiğini söylemesinin ardından değer kazandı. Avustralya doları ise istihdamda beklentinin altında gerçekleşen yükselişin sonrasında düşüş kaydetti.

Piyasaların Trichet'nin Temmuz'da faiz artırılacağı sinyalini vermesini beklediğini belirten ANZ National Bank Ltd.'ın ekonomistlerinden Khoon Goh, "eğer bu sinyali verirse, euro desteklenmeye devam eder" dedi.

Euro, dolar karşısında 1.4583'den 1.4622'ye çıktı. Parite, 7 Haziran'da 1.4697 seviyesinden 5 Mayıs'tan bu yana en yüksek düzeyini test etmişti. Euro, Japon yeni karşısında ise yüzde 0.5 değer kazanarak 117.11'den işlem gördü.

Yen, dolar karşısında da değer kaybetti ve 79.89'dan 80.09 seviyesine geri çekildi.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimi karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 73.796 puana geriledi.