Advertisement

ABD’DE MORALLER BOZUK
    
Kapanış bazında Mart seviyelerine dönen ABD endekslerinde satışlar devam etti. Güne karışık bir başlangıç yapan S&P 500 Endeksi günün devamında açıklanan FED’in Bej Kitap raporu sonrasında geriledi. Güne OPEC kararı sonrasında petroldeki yükselişle başlayan endeks böylece petrol ve gaz şirketlerindeki alımlara sahne oldu. 20 yıl içinde ilk kez üretim artırma konusunda anlaşamayan petrol örgütü hem ham petrolün fiyatını hem de sektördeki şirketlerin hisselerini yukarı taşıdı. Baz metaller ve finansallar eşliğinde düşen endeks ise günü % 0.42 düşüşle 1.279 puandan tammaladı. Dow Jones Endeksi ise % 0.18 aşağı gelerek 12.048 puandan kapandı ve psikolojik 12 bin sınırında tutunmaya çalıştı. FED’in ABD ekonomisini bölgelere ayırarak 12 kısımda değerlendirdiği raporunda 4 bölgede yavaşlama olduğu belirtildi. Halihazırda ekonomik aktivideki yavaşlamanın dünyaya yayıldığını düşünen yatırımcıların bu rapordan sonra alım iştahları pek de canlanmadı. ABD 10 yıllık tahvilinin bileşik faizi % 2.94 seviyesinden geçerken, Dolar Endeksi ise 74’ün altındaki seyrinde devam ediyor.
 
ASYA’DA HABER AKIŞI YOĞUN
 
Nükleer felakete sebep olan Fukushima santralinin işletmesicisi Tepco hisseleri bugünkü işlemlerde % 26 düşerek tarihi dibine inmiş oldu. Japonya ekonomisi ise geçtiğimiz çeyrekte % 3.5 daralarak beklentilerin de üstünde küçülmüş oldu. Dolar / Yen haberleri takiben 80 seviyesini geçerken Nikkei 225 Endeksi % 0.11 gerileyerek 9.440 puana indi. Çin ve diğer Asya ülkelerinde ise düşüşler % 1’i buldu. Morgan Stanley, enflasyondaki belirsizliklerden dolayı Çin hisselerinde kısa vadeli gerileme olabileceğini savunurken işsizlik verileri beklentilerden kötü gelen Avustralya’da para birimi Dolar karşısında düşüyor. Yeni Zelanda Doları ise faizlerin artabileceğinden bahseden merkez bankası yorumlarının ardından yükseliyor. Güney Kore’de ise merkez bankasının faiz kararı bekleniyor. Brezilya ve Polonya’dan sonra Güney Kore Merkez Bankası’nın da politka faizini artırması bekleniyor.
 
AVRUPA’DA YENİ GÜN VE EMTİA PİYASALARI
 
Dünü satışlarla tamamlayan Borsa endeksleri bugün tamamen Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelecek açıklamalara kitlenmiş durumda. Başkan Trcihet’in kullanacağı dil merak konusu iken, şahin açıklamalar yapması beklenen bankanın kararı öncesinde Euro / Dolar paritesi yükseliyor ve son okuma 1.4626 düzeyinde. Diğer bir toplantı ise İngiltere’de ancak buradan ne toplantı sonrası açıklamalarda ne de faiz kararında bir değişiklik beklenmiyor. Pound / Dolar  1.64102da ve güne yatay başlamış durumda. Özellikle, gelecek ay faiz artırması beklenen ECB’nin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek. Madalyonun öbür yüzünde ise borçlu ülkelerin artan faiz oranları var. Yunanistan’da 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yeniden % 16’nın üstüne çıkmış durumda.
 
OPEC kararının ardından 101 Dolar’ı aşan ABD tipi ham petrol fiyatı Sabah saatlerinde bu seviyeleri korurken, Brent tipi petrolün varil başına fiyatı ise 117.87 Dolar / Varil’de. Altın fiyatı 1.535 Dolar / Ons seviyesinde ve diğer değerli metallerde de sınırlı değişimler görülüyor. İki gündür % 4’ten fazla yükselen mısır fiyatlarında yukarı yönlü hareket devam ederken buğday, kahve ve pamukta da yükseliş görülüyor. Dolar’daki zayıflık ve bazı yatırım kuruluşlarının tavsiyeleri ile baz metallerde yükseliş çabaları görülüyor.
 
YURT İÇİNDE GÜNÜN BEKLENTİLERİ
 
Dün global piyasalarda yaşana geri çekilmeye düşüşle cevap veren İMKB 100 Endeksi’nde kapanış 64.067 seviyesinden gerçekleşti. Bir süre sonra yaşanan yabancı katılımıyla beraber endekste hacmin de arttığı görüldü. 3 milyar TL’yi bulan işlem hacmi sonrasında kapanış % 0.61 düşüş şeklinde gerçekleşti. Endekste takip edilen teknik seviyeler aşağıda 63.500 ve 62.500, yukarıda ise 64.500 ve 65.600 olarak öne çıkıyor. Bugün açıklanacak Merkez Bankaları kararlarının ve seçim fiyatlamasının fiyatlar üstünde etkili olması bekleniyor.
 
Gösterge tahvil günü % 8.91’den tamamlarken, TL’de ise sakin bir seyir görülüyor. Dolar / TL, Asya seansında 1.582in altına inerken Euro / TL 2.31’in üstünde kalmaya devam ediyor. Yarım Euro + Yarım Dolar’dan oluşan Sepet Kur 1.9457’de.

Bugün beklenen veri akışı ise şu şekilde :
 
09.00 JPN MAKİNE SİPARİŞLERİ
10.00 TR TÜİK, 2011 YILI 1. DÖNEM TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ
14.00 BOE FAİZ KARARI
14.45 AMB FAİZ KARARI
15.15 TRICHET KANUŞUYOR
15.30 ABD İŞSİZLİK BAŞVURULARI
15.30 ABD TİCARET DENGESİ
 
Twitter.com/Gokhan_Sen
 
Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü