Advertisement

Çin Borsası dört dünden bu yana ilk kez günü ekside kapadı. Çin'deki hisselerin düşüşünde, merkez bankasının parasal sıkılaştırmalarını sürdüreceğine dair endişe etkili oldu.

Poly Real Estate Group Co., merkez bankasının konut alımları sınırlamalarının gevşetileceğini yönelik haberi yalanlamasının ardından, imar şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. Harbin Pharmaceutical Group Co., hükümetin çevre kirliliği politikaları kapsamında üretimi sınırlama talebi üzerine 2009 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Zhongchu Development Stock Co., Shanghai Securities News'in hükümetin lojistik sektöründeki vergileri azaltacağına ilişkin haberinin ardından yüzde 2.5 değerlendi.

Şİrket kazançlarının üçüncü çeyrekte önemli ölçüde yavaşlayacağını, ancak parasal sıkılaştırmaların enflasyonda gevşeme görülünceye kadar devam edeceğini öngören Central Chine Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, piyasanın hâlâ dibi görmemiş olduğunu söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,732.73 puana gerileyerek, önceki 3 günde kaydettiği son 2 ayın en kazançlı dönemine de ara verdi. Endeks 3 günde toplam yüzde 1.7 değer kazanmıştı. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.6 düştü ve 2,991.63 puan oldu.

Şanghay Bileşik Endeksi, 18 Nisan'daki zirvesinden bu yana parasal sıkılaştırmalara ilişkin endişeler sebebiyle yüzde 11 değer kaybetti.