Advertisement

OPEC'in 20 yıldır ilk defa üretim hedefleri ile ilgili karara varamamasının ardından petrol New York'ta üst üste üçüncü gününde yükseldi, ABD ham petrol stokları analist tahminlerinin altında geriledi.

Petrol vadelileri dün yüzde 1.7 kadar tırmandıktan sonra yüzde 0.7 kadar değer kazandı. OPEC Başkanı ve İran Petrol Bakanı Muhammed Aliabadi OPEC'in mevcut üretimini korumaya devam edeceğini açıkladı. Gulf'ten bir yetkili ise toplantıdan bir gün önce 7 haziran tarihinde topluluğun üretim hedefini yükseltme kararı alacağını açıklamıştı. ABD hükümet raporları ise ham petrol arzının aralık ayından beri en büyük düşüşünü yaşadığını gösterdi.

"Gelecekteki arz büyümesinin üstündeki soru işaretleri arttıkça daha yüksek petrol fiyatları görmeye başlayacaksınız." diyen National Australia Bank Ltd'nin maden ve enerji ekonomisti Ben Westmore, "Buradaki büyümekte olan bir diğer soru ise OPEC'in gediği nasıl dolduracağı." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki temmuz teslimli ham petrolün varili 73 sent kadar artışla 101.47 dolara yükseldi, Sidney'de öğle saatinde ise 101.32 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 1.65 dolar tırmanarak 100.74 dolra ulaştı.Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 36 arttı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Borsası'ndaki temmuz teslimli brent petrolün varili ise 13 sent artarak 117.98 dolara yükseldi. Brentin kontratı ise yüzde 0.9 ya da 1.07 dolara artışla 117.85 dolara ulaştı.