Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın 600 milyar dolar değerindeki tahvil alım programını sonlandırmasının ardından enflasyon riskinin oluşacağını söyleyen Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, işsizliğin ise önümüzdeki yılın sonuna kadar yüzde 7-7.5 seviyesine gerileyeceğini öngördü.

Londra'da konuşan Plosser, enflasyon riskine karşı uyararak, enflasyon sinyallerinin yakından takip edilmesi ve para politikasında da bu işaretlere göre erken harekete geçilmesi gerektiğini savundu.

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin 7 Haziran'daki konuşmasının da bazı yerlerini tekrar eden Plosser, ekonominin bu yıl içinde hızlanacağını belirtti. Plosser, Fed'in fiyat istikrarı konusunda kredibilitesini koruması gerektiğini ve aynı zamanda enflasyon sinyallerinin de takip edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

ABD'deki 12 Fed bölgesinden alınan ekonomik verileri kapsayan Bej Kitap raporuna göre, dünyanın ekonomisinde Philadelphia'nın da aralarında olduğu bazı bölgelerde ekonomi yavaşlıyor.

Plosser, enflasyon ve istihdam tahminlerinin orta hızda seyreden, büyümeye devam eden bir ekonomi ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan arındırılmış bir enflasyon için yapıldığına dikkat çekti.