Advertisement

Fransız mahkemesi, geçen cumartesi günü Paris banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralında terör örgütünün üç önemli isminin de bulunduğu beş kişinin tutuklanmasını kararlaştırdı.

Tutuklananlar arasında, terör örgütünün ''Avrupa'daki kasası'' olarak bilinen Nedim Seven de bulunuyor.

Paris mahkemesi, tutuklananlarla birlikte toplam 7 kişi hakkında, ''bölücü terör örgütüne mali destek sağlamak ve zorla haraç toplamak'' suçlarından dava açılmasını kararlaştırdı.

İçişleri Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, ''terörle mücadele savcısının talimatı üzerine, terörle mücadele şubesi tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde iki banliyöde operasyonların düzenlendiğini'' bildirmişti.

''Örgütün terörist faaliyetlerde bulunduğu'' ve ''haraç toplayarak terör örgütünün finasmanını sağladığı'' yolundaki şikayetler doğrultusunda soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada, operasyonlarda ve sonra çıkan olaylarda ''polisin aşırı güç kullandığı'' yolundaki iddiaların doğru olmadığı ifade edilmişti.

Terör örgütü yanlısı bir kültür merkezine yapılan baskın ve üyelerinin gözaltına alınmasından sonra Paris'in Evry ve Arnouville banliyölerindeki bölücü örgüt yandaşları polisle çatışmıştı. Terör örgütü yandaşları, polis araçlarını taşlamış ve mahalledeki bazı kamu binalarına molotofkokteyli atmıştı. Polis, takviye birliklerin gelmesiyle banliyölerde asayişi sağlayabilmişti.

Çıkan çatışmalarda, bölücü örgüt yandaşı 11 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.-BÜYÜK DAVA 20 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR-


Son suçlamalardan bağımsız olarak Fransız sorgu hakimi Thierry Fragnoli'nin, üç yıllık bir soruşturmanın ardından hazırladığı iddianame çerçevesinde, terör örgütünün ''Avrupa'daki kasası'' olarak bilinen Nedim Seven'in de aralarında bulunduğu örgütün Avrupa'daki elebaşılarından 18 kişinin yargılanması 20 Haziran'da başlayacak.

Örgütün Paris'teki merkezi olarak bilinen kültür merkezinin de yargılanacağı duruşmalar 6 Temmuz'a kadar sürecek.

Fragnoli, üç yıllık bir soruşturmanın ardından 2007 yılında ''terör örgütüne üye olmak, mali destek sağlamak ve kara para aklamak'' suçlamalarından Paris'te gözaltına alınan, ancak daha sonra çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakılan 18 kişinin, yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilmesini kararlaştırmıştı.

Sorgu hakimi ayrıca, 18 kişi ile birlikte, Paris'te örgüt merkezi olarak bilinen kültür merkezi hakkında da dava açılmasını istemişti.

Fransız polisi, cumartesi günü başkentin bir banliyösünde örgüt yanlısı bir derneğe yaptığı baskında, aralarında Nedim Seven'in de bulunduğu beş kişiyi gözaltına almıştı.-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Paris'te 5 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün kullandığı söz konusu kültür merkezine baskın düzenlenmiş, baskında çeşitli evraka ve bilgisayarlara el konmuştu. Bu baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris'in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı bildirilmişti.

Kültür merkezine düzenlenen baskında yakalanan, aralarında Rıza Altun, Nedim Seven ve Atilla Balıkçı gibi bölücü örgütün Avrupa'daki elebaşılarının da bulunduğu 8 PKK mensubunun, 23 Şubat 2007 tarihinde çıkarıldıkları istinaf mahkemesi tarafından, soruşturma süresince tutuklanmalarına gerek olmadığına karar verilmiş ve bu kişiler serbest bırakılmıştı.

Paris'in banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan diğer 10 kişi de daha sonra serbest bırakılmıştı.

Operasyonlarda yakalanan kişiler hakkında, teröre mali kaynak sağlama dışında, ''organize suç'' ve ''kara para aklama'' iddialarıyla soruşturma açılmıştı.

Fransız basını, soruşturma süresince tutuksuz kalmalarına karar verilen kişilerin uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi düzeyde gündemde olduğunu yazmıştı.

Paris'teki operasyon, 2 teröristin Döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınması sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa tarafından hakkında adli denetim kararı çıkarılan Rıza Altun'un daha sonra Avusturya üzerinden kuzey Irak'a gittiği belirlenmişti.

Nedim Seven, daha sonra yakalandığı İtalya'dan Fransa'ya iade edilmişti. Fransa, Nedim Seven'in iade edilmesini isteyen Türkiye'nin talebini ise kabul etmemiş ve Seven'i daha sonra serbest bırakmıştı.

Fransa'da terör örgütünün faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.