Advertisement

ABD'de haftalık işsizlik başvuruları geçen hafta beklenmedik bir şekilde arttı ve bu durum, ABD'de istihdam piyasasının toparlanmakta güçlük çektiğini işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları, 4 Haziran ile biten haftada 1,000 artarak 427,000'e yükseldi. Bloomberg'in araştırmasına katılan ekonomistlerin medyan tahminlerine göre, işsizlik başvurularının geçen hafta 419,000'e düşmesi bekleniyordu.

Bazı işverenler, artan akaryakıt fiyatlarının talebi yavaşlatmasından, düşen konut fiyatlarından ve sıkılaşan kredilerden dolayı çalışan sayısında kısıtlamaya gidiyor. Geçen hafta CUma günü açıklanan verilere göre, ekonomi Mayıs ayında, son sekiz ayın en az sayıda istihdamını yaratırken, işsizlik oranı da sürptiz bir şekilde yükseldi.

JPMorgan Chase & Co.'nun New York ofisinden şef ABD ekonomisti Michael Feroli, veri öncesi yaptığı yorumda, "İstihdam piyasası açık bir şekilde güçlük çekiyor" dedi ve "İşsizlik başvurularının istikrar kazanmasını ve nihayetinde düşmesini bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

İşsizlik başvuruları sekiz haftadır ard arda 400,000 seviyesinde seyrediyor. Bu veri, Şubat ayında 375,000'e kadar inerek son iki yılın en düşük seviyesini görmüştü.

Bloomberg'in araştırmasına katılan 49 ekonomistih tahminleri 400,000 ile 430,000 arasında gerçekleşti. Çalışma Bakanlığı, önceki haftaki veriyi de 422,000'den 426,000'e revize etti.

ABD'de tarım dışı istihdam, Nisan ayındaki 232,000'lik artışın ardından, Mayıs ayında 54,000 artmıştı. İşsizlik oranı ise yüzde 9.0'dan yüzde 9.1'e yükseldi.

Dış ticaret açığı beklenenden düşük çıktı

Öte yandan, bugün ABD'de dış ticaret verileri de açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde, dış ticaret açığı Nisan ayında beklenmedik bir şekilde daraldı. Bu durum, otomobil ve petrol ithalatındaki düşüşe karşın, rekor ihracattan kaynaklandı.

Dış ticaret açığı Nisan ayında yüzde 6.7 daralarak 43.7 milyar dolara geriledi. Japonya'dan alınan malların değeri, deprem ve tsunami felaketinden sonra 3 milyar dolar gibi rekor bir miktarda azaldı.

Stamford, Connecticut'ta RBS Securities Inc.'den ekonomist Omair Sharif, veriler açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Yılın ikinci çeyreğinde, daralan dış ticafret açığı ekonomik büyümeye destek sağlamalı" dedi ve "İthalat, yükselen petrol fiyatlarından dolayı petrol ithalatındaki düşüşten ve Japonya'daki deprem nedeniyle azalan otomobil ve oto parçaları ithalinden dolayı düşüş gösterecek. İhracat halen güçlü seyrediyor" şeklinde yorumda bulundu.

Dolarda son 12 ayda görülen yüzde 9.9'luk düşüş, Dow Chemical Co. gibi imalat şirketlerinin denizaşırı satışlarının artmaya devam etmesine yardımcı oluyor. Dış ticaret verilerinin iyileşmesi, tüketici harcamalarında ve oto üretimindeki yavaşlamanın olumsuz etkisini giderecek ve dünyanın en büyük ekonomisinin daha da soğumasını önleyecek.

Bloomberg'in 75 ekonomiste dayandırdığı araştırmasına göre, dış ticaret açığının Nisan ayında, Mart ayındaki 48.2 milyar dolardan 48.8 milyar dolara çıkması bekleniyordu. Bloomberg'in araştırmasına katılan ekonomistlerin dış açık tahminleri 42 milyar dolar ile 52 milyar dolar arasında gerçekleşti. Ticaret Bakanlığı, Mart ayındaki dış ticaret verisini aşağı yönde revize ederek 46.8 milyar dolara revize etti.