Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Jean-Claude Trichet, enflasyonu kontrol altına almak için, "güçlü ihtiyat" durumunun teminat altında olduğunu söyleyerek, bankanın Temmuz ayındaki toplantısında faiz artırımına gidileceği işaretini verdi.

Trichet, AMB'nin bugünpolitika faizini değiştirmeyerek yüzde 1.25'te tuttuğu toplantının ardından Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, son verilerin enflasyon üzerinde süregelen yukarı baskıyı teyit ettiğini belirtti ve "Buna bağlı olarak, güçlü ihtiyat durumu teminat aldında" dedi. Bloomberg'in araştırmasına katılan 52 ekonomistin tümü de AMB'nin faizi sabit tutmasını bekliyordu.

AMB politika yapıcıları, petrol tarafından yönlendirilen enflasyonun ücret taleplerine yansıyacağı endişesini duyuyorlar. Ancak, yüksek borçlanma maliyetlerinin, Yunanistan'ı temerrüde iten ülke borç krizini daha da kötüleştirme tehlikesi var.

Euro Bölgesi enflasyonu, Aralık ayından bu yana AMB'nin yüzde 2 olan hedefinin üzerinde seyrediyor. Banka, borçlanma maliyetlerini, üç yıllık bir aranın ardından, Nisan ayında artırdı ve ekonomistler, gösterge faizin Ekim ayında yüzde 1.75'e yükseltilmesini bekliyor.

Societe Generale'in Londra ofisinden şef Avrupa ekonomisti James Nixon, "Avrupa Merkez Bankası, açık bir şekilde, toparlanmanın daha fazla kendini besleyen konuma geldiğine artan bir şekilde inanıyor ve buna bağlı olarak aşırı düşük faizlere gerek olmadığını düşünüyor" dedi.

Euro Trichet'nin açıklamaları sonrası dolar karşısında yarım sentten daha fazla bir düşüş göstererek 1.4537 dolar seviyesine geldi. Almanya Hazine kağıtlarının faizleri ise düştü.