Advertisement

Müzakereler konusunda doğrudan bilgi sahibi iki kaynağa göre, Avrupa hükümetleri ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Euro Bölgesi'nin temerrüde düşen ilk ülkesi olmasını önlemek için, Yunanistan'a ekstra 45 milyar euroluk (65 milyar dolar) yardım sağlanacağını belirtti.

Aynı kaynaklar, Avrupa'da yapılan tahminlerin, Yunanistan'ın 2012-14 finansman açığının 170 milyar euro olduğunu gösterdiğini belirtiyorlar. Bu açık, krediler ve buna ek olarak, geçen yılki kurtarma paketinde kalan 57 milyar euro, 30 milyar euro civarında varlık satışı ve 30 milyar dolar kadar kreditörlerin borç yenilemesi ile kapatılabilir.

Yapılandırma ve borç yenileme bu paketin en duyarlı tarafını oluşturuyor. Kaynaklara göre, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro Bölgesi yetkilileriyle yaptığı telekonferans görüşmesinde, Almanya'nın teklif ettiği borç değişiminin, kredi derecelendirme kuruluşlarını Yunanistan'ın temerrüde düştüğünü ilan etmeye yöneltebileceği uyarısında bulundu.

Moody’s Investors Service'ten ülke riski idari direktörü Bart Oosterveld, Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Mevcut ortamda, gerçekten gönüllü anlamda birşey yapılmasını hayal etmek zor" dedi ve "Avrupa'da çevre ülkeler için temerrüd riski artmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.