Advertisement

Dominique Strauss-Kahn'ın istifasının ardından IMF'de başlayan başkanlık yarışı, sosyal medyada da tüm hızıyla devam ediyor. IMF başkanlığı için önde gelen adaylardan biri olan Fransız Maliye Bakanı Lagarde, Perşembe günü Facebook ve Twitter'da soruları yanıtladı.

Geniş kapsamlı kampanyasında sosyal medyayı da ihmal etmeyen Fransız aday, sosyal medyada da Hindistan ve Çin'e yaptığı ziyaretleri değerlendirdi ve kampanya gezilerinin “çok ama çok olumlu” geçtiğini söyledi.

Hindistan ve Çin'deki maliye bakanları ile merkez bankaları başkanlarıyla görüşmelerine ilişkin soruyu Twitter üzerinden yanıtlayan Lagarde, bu görüşmeleri çok verimli ve olumlu olarak niteledi.

Lagarde, ancak hâlâ daha halkın yaklaşımının daha mesafeli ve resmi olduğuna dikkat çekti. IMF kampanyalarının başlanmasından bu yana Avrupa ve Gelişmekte olan ülkeler arasında süren çekişme öne çıkıyor. Fransız bakan Lagarde bu sebeple Avrupa ve ABD'nin desteğini arkasına almasının ardından gelişmekte olan ülkelerin de desteğini arıyor.

Lagarde şimdiye kadar Brezilya, Hindistan ve Çin'e ziyaretler gerçekleştirdi; ancak henüz bu ülkelerin desteğini alamadı.