Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, bölge hükümetlerinin Yunanistan'ın ikinci kez kurtarılmasına yatırımcıları da dahil etmeye ve borç krizini çözmeye çalıştıkları sırada, bankanın bu yardım paketinde doğrudan bir rol üstlenmeyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi liderleri 24 Haziran'daki toplantılarına kadar Yunanistan'ın borç krizine yönelik tahvil sahipleriyle birlikte bir çözüm planı bulmaya çalışırken, Trichet, Avrupa Merkez Bankası'nın bu pakette yer almayacağını söyleyerek, kendini çözüm planına dahil olmaktan uzak tuttu. Yatırımcılarıyla birlikte sağlanacak ve Yunanistan'ın borçlarının gönüllü olarak yeniden yapılandırılmasını içeren bir çözüme dahil olacağını, ancak diğer türlü kendi elindeki mevcut Yunan tahvillerinin vadesini uzatmaya yanaşmayacağını savundu.

AMB'nin dirençli tutumu, siyasileri de bölge vatandaşlarını Yunanistan'ın 90 milyar euro değerindeki borçlarını üstlenmesine ikna etme ikilemiyle karşı karşıya bırakabilir.

Trichet aynı zamanda Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin mevcut Yunan tahvillerinin yenileriyle değiştirilmesi önerisine karşı çıktı. Jean-Claude Trichet, özel sektörü böyle bir kredi yükünün altına sokmanın Euro Bölgesi için büyük bir problem olacağını belirtti.

Trichet'nin inat ettiğini söyleyen Daiwa Capital Markets Europe'un ekonomisti Tobias Blattner, "AMB, krizin büyük kısmını yüklendi. Bunlar geçtiğimiz yıl aynı argümanları sunan politikacılar ve sonunda tüm yük AMB'nin sırtına bindi" dedi.