Advertisement

Avrupa ve Asya Borsaları, küresel toparlanmaya ilişkin endişeler sebebiyle 6. haftalarında da değer kaybediyor. Yunan ve Portekiz tahvillerinde düşüş görülürken, euro geriledi; yen ise yükselişe geçti.

Stoxx Europe 600 Endeksi önce yüzde 0.7 düştü; ardından Bundesbank'ın Almanya'nın 2011 için büyüme tahminini yükseltmesinin ardından kayıplarını yüzde 0.2'ye varıncaya kadar azalttı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 düşüş kaydederken, Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki vadeli kontratlar çok değişmedi.

Yen, 16 önemli para biriminin tümü karşısında prim yaptı. Euro ise dolar karşısında yüzde 0.2 kayıpla 1.4475 seviyesine geriledi.

10 yıllık Portekiz tahvillerinin getirisi yüzde 10.44 ile ülkenin Euro'ya geçmesinden bu yana rekor seviyeye işaret etti. Yunanistan ve Portekiz'in sigorta primleri de tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Bakır ve petrol yüksek seviyelerinden gevşedi.

Çin'in bugün açıkladığı verilere göre, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Mayıs ayında beklentinin altında ticaret fazlası verdi. Çin'de ihracat büyümesi yavaşlarken, ithalat arttı.

Perşembe günü konuşan Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, ABD konut piyasasının toparlanmasının uzun süre daha geride kalacağını söyledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise tahvil sahiplerinin Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin maliyetinin paylaşılmasını göz önünde bulundurmaları gerektiğini savundu.

RBC Investment Management'ın yatırımcılarından Yoji Takeda, yatırımcıların Avrupa'daki borç krizi ve ABD'nin ekonomik yavaşlamasına ilişkin net bir görüntü elde edene kadar tedbirli davranacağını söyledi.