Advertisement

Avrupa'daki hisselerin değer kaybetmesiyle Stoxx Europe 600 Endeksi, son 8 günün 7'sinde değer kaybetti. Küresel ekonomiye ilişkin endişeler, Asya Borsalarından, ABD vadelilerine kadar tüm hisseler haftanın son işlem gününde düşüş kaydetti.

İsviçreli pompa üreticisi Sulzer AG, şirketin CEO'sı Ton Buechner'in Akzo Nobel NV.'ye katılmak üzere görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından yüzde 5.1 geriledi. Hermes International SCA, LYMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA'nin şirketin teklifini kabul etmek istemediğini söylemesiyle yüzde 4.6 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den daha az kayıpla 271.58 puandan işlem gördü. Endeks, 17 Şubat'taki zirvesinden bu yana yüzde 6.7 geriledi. Endeks bu ay ise ABD'den gelen istihdam ve fabrika sipariş verilerinin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesiyle yüzde 3.4 düşüş kaydetti.

Makro ekonomik olarak birçok olumsuz veri olduğuna ve bunların risk iştahını azalttığına dikkat çeken Londra'daki Barclays Wealth'in Döviz stratejistlerinden Henk Potts, "kısa vadede bu düşüş anlaşılabilir ve ancak biz bunu uzun vadeli düşüşe karşı alım yapmak üzere bir fırsata çevirebiliriz" dedi.