Advertisement

Amerikan finans dünyasının saygın gazetesi Wall Street Journal gazetesi de haberi gazetenin internet sitesinde manşetlerinin arasına taşıdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 2007’deki yüzde 47’lik zaferini hatırlatan gazete, AKP’nin ikinci kez ezici bir zafere imza atmış olduğunu yazdı. Ancak birçok diğer yabancı basın organının da dikkat çektiği gibi WSJ da Tayyip Erdoğan’ın anayasayı tek başına değiştirmek için yeterli koltuğa sahip olamadığını ifade etti.

Yüzde 50 ve yüzde 26 ile AKP’nin 2. sıradaki CHP’yi neredeyse ikiye katlamış olduğu belirtildi. Siyaset uzmanlarının WSJ’a yaptığı değerlendirmelerde ise Erdoğan’ın Türk siyaset arenasında rakipsiz olduğuna vurgu yapıldı.

Uzmanlar Erdoğan’ın şimdi projelerine daha da hız vereceğini ve anayasa taslağını hazırlamaya da başlayacağını, ancak bu kez mecliste eskisinden daha güçlü ve fazla sayıda muhalif dirençle karşılaşabileceğine de dikkat çekildi.

Gazete, Tayyip Erdoğan’ın Pazar gecesi seçimlerin ardından yaptığı balkon konuşmasına da değinerek, konuşman bir hayli kucaklayıcı olduğunu yazdı.