Advertisement

24. dönem milletvekili seçim sonuçlarına sayfalarında geniş yer ayıran Amerikan ve İngiliz basınının saygın gazeteleri, işte seçim sonuçlarını böyle duyurdu:

BBC: Sayısı daha az, oranı ise daha fazla çoğunlukla gelen zafer

İngiltere ve dünyanın en saygın haber kaynaklarından birisi olarak görülen BBC seçim sonuçlarını "Türkiye'nin iktidar partisi, seçimleri sayısı daha az bir çoğunlukla kazandı" başlığıyla duyurdu.

Haberde Ak Parti'nin 326 milletvekili çıkarmış olduğu ancak yeni anayasayı tek başına yazmak için 41 koltuğa ihtiyacı olduğuna değinildi. Tayyip Erdoğan'ın balkon konuşmasındaki uzlaşmacı sözlerine de dikkat çeken BBC, AKP'nin yeni anayasa için iş, fikir ve güç birliği yapacağını söylediğini yazdı.

BBC, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimlerin ardından yaptığı konuşmalara ve bağımsız blok adaylarının oylarını artırmış olmasına da yer ayırdı.

NYT: Erdoğan'ın partisi seçimleri 3. kez kazandı


Amerika'nın önemli gazetelerinden New York Times da, Türkiye'deki milletvekili genel seçiminden AK Parti'nin büyük zaferle çıktığını yazdı. Gazete, seçim haberini "Erdoğan'ın partisi seçimleri 3. kez kazandı" başlığıyla duyurdu.

Haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açık bir zafer kazandığı ancak seçim sonucunun, başkanlık sistemine geçiş ve yeni bir anayasanın hazırlanması gibi TBMM'de AK Parti'nin büyük değişikler yapmasını sağlayacak çoğunluğu kendisine vermediği, bu kapsamda AK Parti'nin muhalefetle uzlaşma sağlaması gerektiği vurgulandı.

Haberde Başbakan Erdoğan'ın seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı konuşmada, halkın kendilerine yeni anayasanın hazırlanmasında uzlaşma ve diyalog çağrısında bulunduğunu söylediği belirtilirken, Türkiye'nin ''bölgenin Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek demokrasi olduğu ve Başbakan Erdoğan'ın yönetiminde, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı bir ülke olduğu'' ifade edildi.

Erdoğan'ın destekleyenlerin, onu Türkiye'nin Ortadoğu'daki profilini yükseltmede, ülkenin bölgede giderek kendine güvenen bölgesel oyuncu haline dönmesini sağlamada büyük rol oynadığını söyledikleri, AK Parti yönetiminde Türkiye'nin bazen inişli çıkışlı da olsa AB yolunda ilerlediği, ayrıca ülke ekonomisinin yüzde 8,9 oranında büyüdüğü hatırlatıldı.

GUARDIAN: Erdoğan'ın seçim zaferi

Türkiye’nin genel seçim sonuçlarına sayfalarında yer veren İngiliz The Guardian ise, Ak Parti’nin yeni reformlar yapmak için yeterli üstünlük sağladığını, ancak yeni bir anayasa için iş birliği ve uzlaşı sağlamak zorunda olduğunu yazdı. AKP zaferinin, partiye ajandasındaki reformları yapmak üzere vize verdiğine dikkat çekti.

Seçim sonuçlarını daha çok anayasanın değiştirilmesi ve reformlar çerçevisinde ele alan Guardian, Erdoğan’ın yeni anayasa için bazı ödünler vermesi gerekebileceğini belirtti. Haberde bağımsız adayların oy oranlarını ve sayılarını artırmış olduğuna geniş bir paragraf ayrılırken, AKP’nin Kürt vatandaşlarla anlaşmak çok daha fazla çaba göstermesi gerekeceğini aktardı.

Guardian aynı zamanda Avrupa Birliği adaylığı konusuna değinerek, Kıbrıs sorununda da bazı ödünler verilebileceğini yazdı.