Advertisement

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına adaylık için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Fisher'ın adaylığı, yarışı önde götüren ve Avrupa'nın tam desteğini almış olan Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın işini zorlaştıracağı tahmin ediliyor.

Fischer düzenlediği basın toplantısında, kriz sonrası bu dönemde dünya ekonomisine ve IMF'ye katkıda bulunabileceğine olan inancını dile getirerek, ''IMF başkanlığına aday olmak için hayatta bir kez yakalanabilecek, planlanmamış ve eşsiz bir fırsat. Bunu düşündükten sonra, yapmak istediğime karar verdim'' dedi.

Fischer'in IMF başkanlığı için önünde önemli engeller bulunuyor. Kuruluşun başına geçecek kişinin 65 yaşın altında olması gerekiyor. Fischer ise Ekim ayında 68 yaşına girecek. Bu sebeple İsrail Merkez Bankası Başkanı'nın öncelikle fonun yönetim kurulundan onay alması gerekiyor.

Bunun yanı sıra İsrailli Fischer'in Arap dünyasının da desteğini alamayacağı belirtiliyordu; Ancak Filistin başkanının, Fisher'ı desteklediğini söylemesi ilgiyle karşılandı.

Dünya Bankası ve Citigroup'ta önemli görevlerde bulunan Stanley Fischer, 1994-2001 döneminde IMF Başkan Yardımcılığı yapmıştı. Fischer, 2005 yılından bu yana İsrail Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapıyordu.

Stanley Fischer, özellikle Asya ve Rusya'daki ekonomik kriz dönemlerinde birçok yardım paketinin çıkarılmasında rol oynamıştı. Ancak Asya ülkeleri Fischer'ı IMF döneminde bu ülkelerde öngördüğü programlar sebebiyle hoş karşılamıyor. Bu nedenle Fischer'ın Asya'daki büyük ve gelişen ekonomilerin desteğini alamayacağı tahmin ediliyor.

ADAYLAR ARASINDA LAGARDE ÖNDE GÖRÜNÜYOR

IMF Başkanlığı için Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde adaylığını resmen açıklayan isimler oldu. Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigori Martchenko ise önceki gün adaylıktan çekildiğini duyurmuştu.

Lagarde, IMF Başkanlığı için Meksika Merkez Bankası Başkan Agustin Carstens ile girdiği yarışta destek aldığı Avrupa ve Afrika bölgesinin oyları ile şimdilik önde görünüyor. Ancak yarışın galibini yüzde 16,8 oy hakkına sahip olan ABD belirleyecek.

IMF İcra Direktörler Kurulu'ndaki oyların yaklaşık üçte birini temsil eden Avrupa'nın açık desteğini alan Lagarde'a gelişmekte olan ülkelerden ise henüz destek gelmedi.

Carstens ise Latin Amerika, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin desteğini alacağını umuyor. Carstens'in Meksika'dan alacağı yüzde 4,7 oy ise garanti.

IMF İcra Direktörler Kurulu'nun yeni başka belirlemek üzere 30 Haziran'da adaylarla birebir görüşmeler yapması bekleniyor.