Advertisement

Küresel ekonomiye ilişkin endişeler Tokyo Borsasına değer kaybettirdi; Nikkei 225 Endeksi son 1 haftada ilk kaybını yaşadı.

Japonya'nın en büyük şirketi Toyoto Motor Corp., bu yılki kârlarının üçte 1 azalacağını açıklamasının ardından yüzde 2.6 düştü. Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corp. yüzde 3.4 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük petrol ihracatçısı Inpex Corp. da petrol fiyatlarındaki gevşemenin etkisiyle yüzde 1.5 geriledi.

Hisseler üzerinde aşağı yönlü baskının devam ettiğini belirten Tokyo'daki Mizuho Asset Management Co.'nun yatırımcılarından Hideo Arimura, beklentinin aşağı yönlü, gelen verilerin de olumsuz olduğunu söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 9,439.70 puana gerileyerek, 6 Haziran'dan bu yana ilk düşüşüne işaret etti. Topix Endeksi ise yüzde 0.9 kayıpla 810.43 puandan işlem gördü. Topix Endeksi, Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunamiden bu yana yüzde 13 değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi 10 Haziran'da küresel ekonominin yavaşladığına dair endişelerin etkisiyle yüzde 1.4 gerilemişti. 6 haftadır üst üste aşağıda tamamlayan endeks, 2008'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşıyor.