Advertisement

Dünyanın iki büyük petrol tüketicisi olan ABD ve Çin'in büyüme verilerinin öncesinde petrol üst üste ikinci gününde New Tork'ta değer kaybetti.

Petrol vadelileri 10 hazirandaki 4 hafta içindeki tek seanstaki en büyük düşüşü genişleterek yüzde 0.6 değer kaybetti. Bloomberg'in yarın açıklanacak olan veriler öncesi hazırladığı araştırmasına göre ABD mayıs ayı perakende satışları muhtemelen 11 ayda ilk kez gerileyecek ve Çin'in endüstri üretimi de yavaşlayacak. Asya hisseleri ekim 2008'den beri en büyük haftalık kaybının ardından kayıplarını genişletti. 

"Zayıf ekonomik veriler petrol piyasasını düşürecek." diyen Newedge emtia türevi satış yönetiminden Ken Hasegawa,  "Ekonomik veriler sebebiyle hisse piyasalarının aşağı yönelü seyir izliyor olmalarından dolayı endişeliyim." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki temmuz teslimli ham petrolün varili 59 sent kadar gerileyerek 98.70 dolar olurken, Singapur'da 12.51'de 50 sent düşüşle  98.79 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratının varili 11 mayıstan beri en büyük düşüşünü göstererek 10 haziran tarihinde yüzde 2.6 kayıpla 99.29 dolara geriledi. Petrol fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 32 çıkış gösterdi.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki temmuz teslimli brent petrolün varili 31 sent kayıpla 118.47 dolar oldu. Brentin kontratı ise aynı tarihte yüzde 0.7 ya da 79 sent gerileyerek 118.78 dolardan işlem gördü.