Advertisement

Asya piyasalarında, dünyanın büyük ekonomilerinde toparlanmanın yavaşlamakta olduğu işaretlerinin etkisi ile, hisse senetleri dördüncü gün üst üste düştü ve Kore won'u son iki haftanın en düşük seviyesine indi. Euro, Avrupa'da borç krizinin kötüleşeceği endişeleri ile, dolar karşısında son bir ayın en düşük seviyesine indi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 15:12'de yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.1'lik bir kayıp gerçekleştirdi. Euro dolar karşısında erken saatlerde 1.4300 dolar ile 31 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1.4337 dolar seviyesine geldi. Yen önemli para birimlerinin çoğu karşısında düşerken, Kore won'u dolar karşısında yüzde 0.3 geriledi. Yeni Zelanda doları ise, Christchurch'de gerçekleşen deprem serisinin ardından yüzde 1 değer kaybetti. Petrol New York'ta ikinci gün üst üste değer kaybetti.

New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, ABD'^deki maliye sorunlarının tam bir fırtınası, Çin'deki yavaşlama, Avrupa'da borç yapılandırması ve Japonya'daki durgunluğun küresel ekonomide bir daralma yaratabileceğini söyledi. Ekonomik veriler, Çin'de kredilerin Mayıs ayında hızlı bir düşüş gösterdiğini ve Japonya'da makina siparişlerinin dört ayda ilk kez düştüğünü gösterdi. Yarın ABD'de açıklanacak olan perakende satışların 11 ayda ilk kez düşüş göstermesi ve Çin'de sanayi üretiminin enflasyonun hızlanması ile birlikte yavaşladığını işaret etmesi bekleniyor. Robeco Hong Kong Ltd.'den Arnout Van Rijn, "Piyasalarda yaz sakinliğini arıyoruz" dedi ve "ABD ve Avrupa'da, borç açısından bakıldığında oldkça olumsuz bir durum var. Öte yandan, Asya piyasalarının çoğunda sıkılaştırma devam ediyor. Piyasalarda iyi bir hava şimdilik yok" şeklinde görüş bildirdi.