Advertisement

Singapur doları ve Malezya ringgiti öncülüğünde değer kaybeden Asya paralarının düşüşünde, küresel ekonomik toparlanmanın yavaşladığına ilişkin sinyallerin gelişen piyasa varlıklarının talebindeki azalma etkili oldu.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin 7'si değer kaybetti. Deniz aşırı yatırımcılar, Tayvan, Tayland ve Güney Kore piyasalarından yüzde 1.6 çekti. MSCI Asya Pasifik Endeksi, yarın gelecek olan ve düşüş kaydetmesi beklenen Mayıs ayına ait ABD'nin mağaza satış rakamlarının öncesinde 4. gününü de ekside tamamladı.

Singapur doları, ABD doları karşısında yüzde 0.4 düşüşle 1.2364'e gerilerken, Malezya ringgiti de yüzde 0.3 kayıpla 3.0310'ten işlem gördü. Güney Kore wonu yüzde 0.3 kayıpla 1,085.75'ten, Filipin pezosu ve Tayland bahtı ise yüzde 0.2'şer kayıpla sırasıyla 43.37 ve 30.45'ten işlem gördü.

Dünya genelinde hisselerin düşük seyrettiğini ve yatırımcıların risk iştahının kapalı olduğunu belirten Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın traderlarından Shigehisa Shiroki, ABD'den gelen olumsuz veriler sebebiyle, aşağı yönlü baskının bir süre daha sürebileceğini söyledi.

Malezya ringgitindeki düşüşte, Avrupa'nın borç krizinin risk iştahını azaltacağına yönelik spekülasyonlar etkili oldu. Malezya'da sanayi üretimi Nisan ayında, Kasım 2009'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.