Advertisement

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Erdem Çenesiz, milletvekili genel seçimleri sonuçlarına ilişkin yazılı açıklamasında, seçimlerin yüksek katılımla gerçekleşmesinin önemine işaret etti.

Yeni kurulacak Meclis'in iktidarı ile, muhalefeti ile Türkiye'yi 15-25 yıl öteye taşıyacak bir sürecin ilk adımlarını atması gerektiğini belirten Çenesiz, ''TÜRKONFED olarak, Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasında yerini alması idealini benimsedik. Kutuplaşmanın değil, birleştirici unsurların hakim olduğu bir Türkiye özlemi içindeyiz. Türkiye, ortak çıkar, ortak akıl ve ortak paydayı yücelten, sorunlarını sağduyuyla aşabilen bir ülke olmalıdır. Dünyayla rekabet edebilen güçlü bir oyuncu olmak için buna ihtiyacımız var'' ifadelerini kullandı.

Seçim dönemini ve yaşanan gerilimleri hızla geride bırakarak, güçlü demokrasilere yaraşır biçimde anayasa çalışmalarına odaklanmak gerektiğini kaydeden Çenesiz, Türkiye'nin, ekonomik ve sosyal kalkınmasını tamamlamak ve ileri refah düzeyindeki ülkelere yetişmek için kolları sıvaması ve son dönemde yavaşlamış olan AB üyelik sürecine tekrar hız kazandırarak her alanda icraata devam etmesinin şart olduğunu belirtti.

Çenesiz, sürdürülebilir büyümenin güvence altına alınmasının öneminin altını çizerek, ekonomideki soğutma çalışmalarının piyasalarda ani fren etkisi yaratmayacak şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydetti.