Advertisement

Bundesbank Başkanı Weidmann, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yeniden yapılandırılması konusunda, Alman hükümetinin, Avrupa Merkez bankasının desteği olmayan bir pakette anlaşmaya varması baskısını artırdığını da açıkladı.

Weidmann, Avrupa Merkez Bankası’nın acil durum tahvil alım programını uzun süreli bir kuruma dönüştürmek istemediğini ve Yunanistan’ın kemer sıkma önlemleri ile varlık satışlarının temerrüdün önlenmesi için hayati önem taşıdığını söyledi.

Welt am Sontag gazetesine konuşan Weidmann, "verilen sözler tutulmazsa yardım paketinden daha fazla fon sağlanamaz. Bu Yunanistan’ın kararı ve böyle bir durumda ülke temerrüdün dramatik ekonomik sonuçlarına katlanmak zorunda. Bunun diğer ülkeleri zor duruma sokacaktır ama euro bu durumda bile istikrarını korur." dedi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Weidmann, Yunanistan'ın borç probleminin çözümüne özel sektörün katılımının prensip olarak, temel bir fikir olarak yanlış olmadığınnı, ancak Yunan tahvillerinin vadelerinin zorunlu bir şekilde uzatılmasının  riskli olacağını belirtti.

Weidmann, Yunanistan'da hipotezsel bir temerrüdün ortak olduğu ülkeler üzerinde bir gerilim yaratacağını, ancak euronun istikrarlı kalacağını da savundu.

Weidman açıklamasında tamamen gönüllülük esasında özel sektör  katılımını memnuniyetle karşılayacağını da vurgulayarak, özel sektörün bu katımın getireceği istikrardan bır çıkarı olmalı ve katkı vermeye istekli olması gerektiğini anımsattı.