Advertisement

Avrupa hisse senetleri, madencilik şirketi Eurasian Natural Resources Corp.'un, satın alınabileceği yolundaki spekülasyonlarla birlikte alışlara öncülük etmesi sonrası, son 2.5 ayın en düşük seviyesinden sıçrama yaptı. ABD endeks vadelileri de yükselirken, Asya hisseleri geri çekildi.

ENRC, Sunday Times'ta çıkan bir haberde, dünyanın en büyük emtia traderı Glencore International Plc'nin şirketi almak için teklifte bulunabileceğinin kaydedilmesinin ardından yüzde 6.5'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. İtalyan bankası Banco Popolare SC, bedelli sermaye artırımına katılmayabileceği spekülasyonlarına bağlı olarak yükseldi ve diğer bankalara alım gelmesine öncülük etti. Renault SA, Citigroup Inc.'nin hisse notunu düşürmesinin ardından değer kaybetti.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 12:08'de 268.86 puana çıktı. Endeks geçen hafta yüzde 2'lik bir kayıp yaşamıştı. Endeks, ABD ekonomik verilerinin kötü çıkması ve Yunanistan'ın temerrüde düşebileceği endişeleriyle, altı hafta ard arda düşüş gösterdi ve 2008'den bu yana en büyük çaplı haftalık düşüşünü göstermiş oldu.

BofA Merrill Lynch Global Research'ün Londra ofisinden Gary Baker, "Endeksin halen yüzde 10 yukarı hareket yapmasını bekliyoruz" dedi ve piyasaların kısa vadeli yönü halen yatay görünürken, daha iyi ikinci yarı performansı yönündeki görüşümüz, ABD büyüme beklentilerinin taban oluşturmakta olduğu ve Çin'de sert iniş riskinin azalmakta olması algılamamaızı getiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, geçen hafta yüzde 2'nin üzerindeki düşüşün ardından, bugün yüzde 0.3 arttı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin'de kredilerin hızla daralması ve Japonya'da makina siparişleri verisinin dört ayda ilk kez düşüş göstermesinin ardından bugün yüzde 0.6 geriledi.

Avusturya, Danimarka, Yunanistan, Norveç ve İsviçre piyasalarının tümü tatil nedeniyle kapalı.